محمدجواد ظریف در گفت‌و‌گویی عدم سوخت‌رسانی به هواپیمای خود در آلمان را موضوعی عادی و پیش‌پا افتاده توصیف کرد!

به گزارش پیک دانشجو محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌و‌گویی در پاسخ به این سؤال که «‌چه اتفاقی برای پرواز شما در مونیخ افتاد، چرا سوخت به پرواز ندادند؟‌» گفت‌: متأسفانه گروهی در کشور ما هستند که برای نشان‌دادن بدعهدی آمریکا، کشور را تحقیر می‌کنند. موضوع از این قرار بود که به‌خاطر سفر رئیس‌جمهور به هند و حضور من در مسکو فرصت خیلی اندکی برای حضور من در مونیخ به وجود آمده بود. برای سوخت‌گیری پرواز من، به یکی، دو شرکت مراجعه شده ‌بود که گفتند ملاحظاتی دارند. به ‌نظر من آن ملاحظات هم براساس اطلاعات غلطی بود که دریافت کرده ‌بودند؛ مثلا در این‌باره که هواپیمای بنده از کدام شرکت و کدام سرویس استفاده می‌کند… بنابراین تأملاتی داشتند. ما هم فرصت نداشتیم.
وی ادامه داد‌: سفارت ما فورا به دولت آلمان مراجعه کرد و دولت آلمان تصمیم گرفت ارتش وارد شود و موضوع ادامه پیدا نکند. خیلی از شرکت‌های نفتی گفتند اصلا با ما تماس گرفته نشد. اگر خبری را که «بی‌بی‌سی» داد ملاحظه کنید، شرکت NOV که آنجا حضور دارد گفته اصلا با من تماس گرفته نشد. شرکت دیگری گفته ما فرمی فرستادیم و آن فرم تکمیل نشد. همه اینها نشان‌دهنده این است که فرصت ما کم بود.

ظریف در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو اظهار داشت‌: در گذشته ممکن بود ١٠ سال هم کسی به نمایندگی از کشور ما در داووس حضور پیدا نکند، ولی بعد از چهار سال وقتی به هر دلیلی من تصمیم‌ گرفتم به اجلاس داووس نروم به یک خبر بین‌المللی تبدیل شد. به‌جای اینکه دوستان بگویند حضور وزیر خارجه جمهوری اسلامی در اجلاس امنیتی مونیخ برای دولت آلمان این‌قدر مهم بود که برای کش ‌پیدا‌ نکردن موضوع تصمیم گرفت ارتش آلمان وارد شود و مسئله را حل کند، تبدیلش می‌کنند به یک مشکل. مشکلی که بیش از اینکه بدعهدی آمریکا را نشان دهد، تلاش می‌کنند غرور ملی را خدشه‌دار کنند.

وی تاکید کرد‌: من معتقدم اتفاقی که افتاد، پیش‌پا‌افتاده بود. اما در کشور برخی دوستان، همه اینها را که مسائل عادی است و خیلی راحت هم قابل فهم است به یک مسئله ملی تبدیل می‌کنند. به ‌نظر من لااقل در حد بی‌بی‌سی نگاه می‌کردند و واقعیات را می‌دیدند. از سه، چهار شرکتی که آنجا بودند اصلا به دو شرکت مراجعه نشده است. موضوع فورا به ارتش آلمان منعکس شد و آنها هم به‌دلیل اهمیت حضور ایران موضوع را حل کردند.

چند سؤال از وزیر امور خارجه
درباره اظهارات ظریف، کیهان چندین نکته را باید یادآوری کند، نخست آنکه ملاحظات شرکت‌ها برای عدم سوخت‌رسانی به هواپیمای وزیر خارجه ایران که ظریف نیز به آن اذعان کرده است چه بود، جز ترس از تحریم آمریکا؟! سؤال اینجا است که چرا با گذشت دو سال از اجرایی شدن برجام شرکت‌ها از ترس تحریم‌های آمریکا جرات سوخت رسانی به هواپیمای وزیر خارجه کشورمان را ندارند؟ آیا این با عزت ملی سازگار است؟!

در این زمینه کافی است به گزارش رسانه‌های آلمان و اظهارات رئیس ‌اجلاس مونیخ که دویچه وله فارسی آن را منتشر کرده است نگاهی بیندازیم، دویچه وله می‌نویسد‌: پیش از آغاز کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت‌های نفتی فرودگاه این شهر، حاضر به سوخت‌رسانی به هواپیمای حامل ظریف، وزیر خارجه ایران نبودند. به گزارش رسانه‌های آلمان، تنها با دخالت وزارت دفاع و امور خارجه جلوی یک «رسوایی» گرفته شد.

همچنین به گزارش «اشپیگل آنلاین»، دولت آلمان در اواسط ماه فوریه به زحمت توانسته است جلوی یک جنجال و آبروریزی را بگیرد. به گزارش این وب‌سایت، شرکت‌های نفتی در فرودگاه مونیخ اعلام کرده بودند، از سوخت‌رسانی به هواپیمای ظریف، وزیر امور خارجه ایران، خودداری می‌کنند.

به گزارش رسانه‌های‌‌ آلمان، پس از خودداری شرکت‌های نفتی از سوخت‌رسانی به هواپیمای ظریف، وزارت خارجه آلمان برای جلوگیری از یک جنجال دیپلماتیک دست به دامان وزارت دفاع این کشور شده و دولت مجبور شده است از‌ تانکرهای سوخت‌رسان ارتش استفاده کند.

ولفگانگ ایشینگر، رئیس ‌کنفرانس امنیتی مونیخ نیز گفته است که با زحمت و تلاش‌های زیاد و با دخالت وزارت دفاع و امور خارجه، حضور ظریف و هیئت همراهش در مونیخ امکان‌پذیر شده است.

این‌ها منتقدین داخلی دولت تدبیر و امید نیستند که گزارش آنان را به قول ظریف تلاش برای ناامید کردن مردم بدانیم و بنامیم؟

سؤال دیگری که بایستی از ظریف پرسید این است که چرا به قول رسانه‌های آلمانی چنین رسوایی دیپلماتیک برای شما پیش می‌آید و مسئولین دیگر کشورها گرفتاری‌های اینچنینی ندارند؟ اگر این مسئله چنان که وزیر خارجه می‌گوید امری عادی و پیش‌پا‌افتاده است بایستی همه گرفتار آن باشند نه فقط مسئولین و از جمله وزیر خارجه ایران.

نکته دیگر اینکه ظریف برای توجیه ماجرا از منتقدین می‌خواهد نوع نگاه بی‌بی‌سی به ماجرا را داشته باشند تا مشکلی پیش نیاید!‌، ارجاع دادن منتقدین به ارگان رسانه‌ای روباه پیر که هر‌گونه تحقیر و تخفیفی را مستحق ملت ایران و مسئولین کشورمان می‌داند و اصولا نگاه عزتمندانه مردم ایران را به موضوع نداشته و حافظ منافع دولتی است که از آن حقوق می‌گیرد نه ایران عجیب و شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد.

و نکته پایانی اینکه منتقدین به دنبال ناامید کردن و تحقیر مردم نیستند، آنان از اینکه وزیر خارجه کشورمان که نماینده ایران بوده و بایستی عزت او حفظ شود چنین دچار تحقیر و توهین از سوی برخی کشورها می‌شود نگران و ناراحت می‌شوند و این انتقادها تذکری برای رعایت حرمت و حیثیت ملت ایران است.

کلیدواژه ها :
لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=82432

این خبر را به اشتراک بگذارید :