آفت زدگی،دفع زباله در جنگل ها،فعالیت های انسانی و برداشت های غیر مجاز،استفاده های ناپایدار از کشاورزی،چرای بی رویه و تخریب پوشش کف جنگل از عوامل رایج در نابودی جنگل های گیلان می باشد که اگر همین مسیر ادامه یابد در آینده ای نه چندان دور شاهد تبدیل آب و هوای استان گیلان به آب و هوای استان تهران خواهیم بود.

به گزارش پیک دانشجو اهمیت مراتع جنگلی و وجود درختان در هر منطقه بر کسی پوشیده نیست،چرا که  جلوگیری از آلودگی هوا،جلوگیری از فرسایش خاک،جلوگیری از تبخیر اب موجود در خاک،جلوگیری از بحران گرد و غبار،پناهگاهی امن برای حیوانات،به وجود آوردن منطقه ای چشم نواز و تفریحی برای انسان ها تنها گوشه ای از مزایای این نعمت خدادادی یعنی جنگل ها می باشد.

ناگفته پیداست که جنگل ها علاوه بر ضرورت وجود در زندگی انسان ها به عنوان پشتوانه کشاورزی و عامل افزایش تولیدات نیز می باشند و گیلان به عنوان یکی از حاصلخیز ترین استان های کشور از داشتن این نعمت با ارزش مستثنا نیست اما متاسفانه در سال های اخیر به عینه شاهد کاهش تعداد درختان و میزان جنگل ها بوده ایم و حقیقتی که بیان می کند طبیعت بدون درخت، ناموزون و زشت است  و وجود جنگل و درخت در صحنه طبیعت و زندگی انسان، باعث زیبایی، شادی، سبزی، آسایش، رفاه، صفا، پاکی و طراوت می شود را حاضر به پذیرفتن نیستیم.

متاسفانه باید گفت:در سه دهه گذشته بیش از ۱۰ درصد از مساحت جنگل های استان گیلان کاهش پیدا کرده است و این کاهش مساحت به دلیل اجرای پروژه های عمومی عمرانی در  دل جنگل ها ، تجاوز به عرصه های جنگلی در حاشیه روستاها و سایر موارد بوده است.

در گذشته جنگل زدایی و تخریب به دلیل برداشت چوب و بریدن درختان توسط شرکت های تجاری بوده که خوشبختانه امروزه این فعالیت ممنوع شده است که خود عاملی برای کاهش فشار بر جنگل می باشد با این وجود برداشت از چوب به صورت غیر قانونی هنوز ادامه دارد که هم توسط شرکت ها و هم توسط مردم محلی انجام می شود.
گفتنی است بیشترین گونه درختانی که قربانی طمع سودجویان می شود شامل گونه های با ارزش تجاری از قبیل ممرز ،سرخدار،شمشاد،بلوط،آزاد،افرا و گیلاس وحشی
است.
لازم به ذکر است در کنار برداشت تجاری از چوب همچنین از چوب به عنوان منبع انرژی در مناطق دور افتاده با زیر ساخت های کم و با توجه به افزایش قیمت سوخت استفاده می شود که این خود علتی برای افزایش تخریب زیستگاه های جنگلی است که لزوم فعالیت بیشتر مسئولین در خصوص افزایش میزان زیرساخت و ساختار های شهری در مناطق دور افتاده را می طلبد.
برنامه های توسعه دولتی بر توسعه زیر ساخت ها از جمله راه ها، معادن و صنایع،فعالیت های ناصحیح دامداری و تبدیل اراضی جنگلی به اراضی کشاورزی،آفت زدگی،دفع زباله در جنگل ها،فعالیت های انسانی و برداشت های غیر مجاز،استفاده های ناپایدار از کشاورزی،چرای بی رویه و تخریب پوشش کف جنگل و توسعه اقتصادی ناهماهنگ از سایر عوامل رایج در نابودی جنگل های گیلان می باشد که اگر همین مسیر ادامه یابد در آینده ای نه چندان دور شاهد تبدیل آب و هوای استان گیلان به آب و هوای استان تهران خواهیم بود.
در انتها باید گفت: در خصوص این مسئله مهم نه تنها مسئولین بلکه مردم هم نقش بسزایی را ایفا می کنند و امید است تا زمان فرا رسیدن نهادینه شدن فرهنگ صحیح جنگل داری آثاری از جنگل های با ارزش استان گیلان باقی مانده یاشد.
گفتنی است از جمله مواردی که مردم مهربان استان گیلان باید در نظر داشته باشند موارد زیر است:
خودداری از روشن کردن آتش در جنگل،پاکسازی محیط جنگل از تنه های درختان خشک و پوسیده،ایجاد خطوط فاصله بین قطعات جنگل،درخت کاری وقت و بی وقت در هر تکه زمینی که به میزان کمی حاصلخیر است،جلوگیری از آلوده ساخت جنگل ها با زباله و فیلتر سیگار که برای همیشه به میزان یک متر مکعب آن زمین را عقیم می سازد و جلوگیری از قطع درختان.

لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=82312

این خبر را به اشتراک بگذارید :