اما باید در نظر داشت ریشه اصلی تاخیر در ازدواج تنها به دو عامل بالا محدود نمی شود! در حقیقت ریشه های اصلی فرار نسل امروز از ازدواج را باید در مسئولیت گریزی این نسل دانست نه مشکلات مالی و غیره و ریشه ی این مسئولیت گریزی را میتوان در تربیت ناصحیح دانست.

به گزارش پیک دانشجو درباب اهمیت ازدواج در جوامع همواره مفصل بحث میشود،چه علمای دینی،عقلا و خلاصه همه کسانی که به ضرورت تشکیل خانواده در کشور ما واقف اند بر اهمیت ازدواج و تسهیل ساختن مشکلات پیش روی آن تاکید دارند.اما روند ازدواج ها در سالیان اخیر کمی دستخوش تغییر شده است.سن ازدواج افزایش یافته و علاقه ی جوانان نسبت به ازدواج کاهش یافته است که به وضوح میتوان این دو مطلب را در جامعه لمس نمود.
حال سوال اینجاست که به راستی چرا چنین شده؟چرا جوانان امروز دیگر مانند نسل های قبل آنطور که باید به پدیده ی ازدواج رغبت نشان نمیدهند؟
برخی مشکلات مالی مثل بیکاری و توقعات بالا را به عنوان مهم ترین دلایل مطرح می کنند که البته دلایل فوق تا حدی بر پدیده ی ازدواج تاثیر گذاشته اند و نمی شود نقش مسائل مالی را در کمتر شدن ازدواج و البته ناپایداری ازدواج ها منکر شد.
اما باید در نظر داشت ریشه اصلی تاخیر در ازدواج تنها به دو عامل بالا محدود نمی شود! در حقیقت ریشه های اصلی فرار نسل امروز از ازدواج را باید در مسئولیت گریزی این نسل دانست نه مشکلات مالی و غیره و ریشه ی این مسئولیت گریزی را میتوان در تربیت ناصحیح دانست.
باید گفت نسل ما به طور کلی برای برعهده گرفتن مسئولیت های سنگین تربیت نشده است.نسل پنجاه سال قبل در عنفوان جوانی و نوجوانی وارد بازار کار می شده یا به عبارتی کمک حال خانواده بوده و اکثرشان تا قبل از بیست سالگی مسیر زندگیشان مشخص بوده و همچنین تکلیف کار و درامدشان معلوم بوده و در نتیجه خیلی زود نوجوان در اوایل نوجوانی به مرز پختگی می رسیده.البته باید گفت همه این ها به دلیل شرایط اجتماعی برای نسل جوان رخ می داده و مشخصا برای آن نسل مفید واقع شده است.
اما در خصوص نسل جدید داستان کمی متفاوت است.شیوه های تربیتی تغییر کرده است. به طور کلی فرزندان نقشی پررنگی در کارهای یک خانواده ندارند.در واقع خانواده انتظاری از فرزندان خود ندارد جز درس خواندن و شاید به جرات بتوان گفت که نصیحت بسیاری از پدران و مادران به فرزندان نوجوان خود این است که : تو در خانه بنشین و درس بخوان و ما حمایتت میکنیم!
البته اگر درس به معنای واقعی خوانده شود خیلی مشکلی پیش نمی آید! مشکل از آنجایی شروع میشود که این نسل زمانی چشم باز می کند که دوره ی جوانی به پایان رسیده اما کاری نمی داند،حرفه ای نیاموخته و حتی همان درس که تنها وظیفه ی او بود را هم نتوانست به درستی پیش ببرد.البته طبیعی هم هست که همه نمی توانند یک دکتر یا مهندس واقعی بشوند و بخش عمده ای فقط مدرکش را میگیرند.
و در انتها در چنین شرایطی نتیجه می شود آنچه که می بینیم. کم کم فشار های خانواده برای ازدواج شروع میشود.اما برای ازدواج باید واجد صلاحیتی بود که این نسل به طور کلی نیاموخته اند.
در واقع این نسل تنها مسیر خانه-دانشگاه و احتمالا کافی شاپ را آموخته نه کار و زندگی و درگیری با مشکلات زندگی،همچنین تنها پول خرج کردن بلد است نه پول در آوردن!
در چنین شرایطی فشار خانواده برای ازدواج بیشتر میشود اما نسل خانه-دانشگاه-کافی شاپ مگر می تواند مسئولیت بپذیرد و به یک باره زیر بار سنگین مسئولیت یک نفر دیگر برود؟
به هرجهت می توان به جرات گفت :ناپختگی و مسئولیت گریزی را می توان عمده ترین دلایل تاخیر و ناپایداری ازدواج ها دانست و همانطور که توضیح داده شد به طور مشخص رگه های ضعف تربیتی را در آن می شود دید.
آشنایی فرزندان از همان سنین پایین با داشتن مسئولیت شاید بتواند راه حلی برای از بین بردن میزان بالای مصرف گرایی و  تربیت غیر استاندارد کودکان باشد که جلوه آن در سنین نوجوانی پدیدار می شود ،همچنین می توان با نشان دادن عملکرد هایی همچون زندگی مستقل و ادای وظیفه آن ها در قبال مسائل خود،تعیین مسئولیت برای تک تک اعضای خانواده،کشف استعداد و فراگیری عملی فعالیت ها بجای پشت میز نشینی و یادگیری کتبی که در آینده برای آنان نان و کار نمی شود و … شاید بتوان بجای الگوی مصرف گرایی الگوی کارآمدی را برای آنان تبیین کرد.
لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=82286

این خبر را به اشتراک بگذارید :