واقعه ۱۴ اسفند دانشگاه تهران یکی حرکت سازمان یافته و از پیش طراحی شده علیه انقلاب اسلامی و خط امام بوده است ، چند ماه پس از این حادثه مجلس شورای اسلامی رأی به استیضاح ابوالحسن بنی‌صدر داد و امام خمینی (ره) نیز رأی مجلس را تنفیذ نمود و خط امام بر بنی‌صدر چیره گشت .

به گزارش پیک دانشجو شاید بتوان اوج شناخت چهره اصلی بنی صدر را در غائله ۱۴ اسفند ۱۳۵۹ یافت، ابوالحسن بنی صدر که توانسته بود با زیرکی خاصی خود را در میان چهره های برجسته انقلابیون جای بزند، در نهایت در مصدر قوه مجریه قرار گرفت.

در حقیقت وی به دلیل منسوب بودن به پدرش که از روحانیون برجسته همدان بود و با بهره گیری از فرصت حضور در فرانسه ابتدا خود را به امام(ره) نزدیک کرده و سپس در صف انقلابیون جای گرفت، در نهایت با برنامه ریزی های دقیق خود توانست در مصدر امور انقلاب قرار بگیرد و در اولین انتخابات ریاست جمهوری پس از پیروزی انقلاب اسلامی در میدانی که برخی علل و عوامل (نظیر منتفی شدن حضور جلال الدین فارسی کاندیدای اصلی حزب جمهوری اسلامی) برای وی بی رقیب ساخته بودند، موفق به کسب آراء مردم و مقام ریاست جمهوری بشود.

حال در همین نقطه سوالاتی مطرح می شود که می گویند در ۱۴ اسفند ۱۳۵۹ غائله ای رخ داده است و در این اتفاق چه شعارهایی داده شده که مراجع عکس العمل نشان دادند؟

پس از انتخاب بنی‏ صدر به ریاست جمهوری، وی درصدد حذف نیروهای انقلابی ‏ای بود که پس از اشغال لانه جاسوسی آمریکا، به عنوان نیروهای خط امام متشکل شده بودند،چرا که با این کار موفق به جلب نظر غرب می شد ولی در همان زمان حولات جنگ، موقعیت را برای بنی‏صدر و تحقق اهداف سیاسی او دشوار کرد.

سرانجام بنی صدر که عرصه را هر روز بیش از دیروز برای خود و آرامان هایش تنگ تر می دید در ۱۴ اسفند سال ۵۹ و در ادامه دشمنی‏ های وی و گروهک ضدانقلاب منافقین با یاران اصیل امام خمینی(ره) و نظام جمهوری اسلامی، در مراسمی که به مناسبت سالروز درگذشت دکتر محمدمصدق در دانشگاه تهران برگزار شده بود، بنی‏ صدر در سخنرانی خود، به شخصیت‏ های انقلاب و نهادهای انقلابی توهین نمود و در راستای اهداف استکبار جهانی سخن راند که با اعتراض امت حزب‏اللَّه مواجه گردید. پس از آن گارد شخصی بنی ‏صدر و منافقان مسلح طی یک برنامه از پیش تنظیم شده، به دستور بنی‏ صدر، به مردم انقلابی حمله کرده و گروه بی‏شماری را زخمی و دستگیر نمودند.

برخی از شعارهایی که توسط مخالفین و طرفداران بنی صدر داده شد عبارتند از :
« درود بر مصدق ، سلام بر آزادی ، بنی صدر افشا کن ! نصر من الله و فتح قریب ، مرگ بر این حزب مردم فریب چماقدار ، چماقدار مرگت فرا رسیده
مرگ بر بهشتی ، بنی‌صدر ، بنی‌صدر افشا کن ، بهشتی را رسوا کن ! و…»

اما این حادثه بر خلاف تصورات بنی صدر به ضرر وی تمام شد و منجر به وقوع حوادث و رخدادهایی شد که سرانجام منتهی به درگیری مسلحانه در داخل کشور و در نهایت شکست ضد انقلاب و حذف آن ها از صحنه سیاسی شد.

در انتها به دنبال تحقیقاتی که پس از این واقعه انجام گرفت ، دادگستری اعلام کرد ، واقعه ۱۴ اسفند دانشگاه تهران یکی حرکت سازمان یافته و از پیش طراحی شده علیه انقلاب اسلامی و خط امام بوده است ، چند ماه پس از این حادثه مجلس شورای اسلامی رأی به استیضاح ابوالحسن بنی‌صدر داد و امام خمینی (ره) نیز رأی مجلس را تنفیذ نمود و خط امام بر بنی‌صدر چیره گشت .
در مرداد ماه ۱۳۶۰ ، بنی‌صدر با لباس مبدل و آرایش زنانه به همراه مسعود رجوی از ایران گریخت . هر چند دیگر بهشتی نبود تا طعم شیرین پیروزی خط امام را بچشد .

این غائله و حوادث پس از آن، نمونه ای از تلاش های گروه های مخالف نظام، با بهره گیری از عناصر درون نظام و با حمایت و هدایت بیگانگان، برای ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی بود که به همین جا ختم نشد و این سناریو بعدها در حوادث تیرماه ۷۸ و فتنه سال ۸۸ نیزتکرار شد و بدخواهان نظام و دشمنان داخلی و خارجی بارها این آموزه خویش را آزمودند؛ اما در سایه رهبری هوشمندانه مقام معظم رهبری و حضور مردم در صحنه دفاع از ارزش ها و آرمان های اسلامی و انقلابی، همانند گذشته، نتیجه ای جز روسیاهی به دست نیاوردند.

لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=82279

این خبر را به اشتراک بگذارید :