رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در قانون بودجه ۹۷ دولت مجاز شده است یک میلیارد دلار از تسهیلات تأمین مالی خارجی(فاینانس) را برای استفاده از منابع بانک ها و مؤسسات مالی و توسعه ای بین المللی به منظور تجهیز آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه ها،با تضمین دولت و بازپرداخت آن از محل اعتبارات بودجه عمومی تأمین نماید.

به گزارش پیک دانشجو عصر دیروز هشتمین نشست از دور چهارم هیأت امنای دانشگاه گیلان با حضور دکتر محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد.

از موارد مصوب شده در این نشست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تصویب الحاقیه دستورالعمل اجرایی اعطای ترفیع سالانه اعضای هیأت علمی دانشگاه گیلان

تصویب آئین نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیأت علمی دانشگاه گیلان

تصویب آئین نامه جهت دهی پایان نامه های تحصیلات تکمیلی دانشگاه گیلان

تصویب گروه های آموزشی مهندسی عمران و علوم مهندسی در دانشکده فنی و مهندسی شرق گیلان

تصویب آئین نامه نحوه به کار گیری نیروی پاره وقت متخصص

در این نشست رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در قانون بودجه ۹۷ دولت مجاز شده است یک میلیارد دلار از تسهیلات تأمین مالی خارجی(فاینانس) را برای استفاده از منابع بانک ها و مؤسسات مالی و توسعه ای بین المللی به منظور تجهیز آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری با تضمین دولت و بازپرداخت آن از محل اعتبارات بودجه عمومی تأمین نماید.

دکتر نوبخت گفت: برای اولین بار قانون استفاده متوازن از امکانات کشور برای ارتقای مناطق کمتر توسعه یافته قابل اختصاص به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، پارک های علم و فناوری مستقر در استان شده است.

همچنین شرکت های سود ده، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت مکلف شده اند علاوه بر تکالیف قانونی مربوط، حداقل چهل درصد دیگر از هزینه امور پژوهشی خود را در راستای حل مسائل و مشکلات خود از طریق توافقنامه با دانشگاه ها در قالب پروژه های کاربردی، عناوین پایان نامه های تحصیلات تکمیلی، پروژه های پسادکتری و پروژه های تحقیقاتی دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی غیرشاغل به مصرف برسانند.

وی در پایان و با اشاره به اهمیت پژوهش در نظر دولت گفت: شورای برنامه ریزی و توسعه استان مجاز شده است حداقل یک درصد از اعتبارات هزینه ای تخصیص یافته (به استثنای فصول یک و شش) به امور پژوهشی را تجمیع کند و با تصویب شورا از سرجمع اعتبارات هزینه ای استان کسر و برای امور پژوهشی و توسعه فناوری اختصاص دهد.

لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=82268

این خبر را به اشتراک بگذارید :