دوشنبه هفته پیش مراسمی را انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی کاشان برگزار کرده بود که اجرای مسابقه‌ غیراخلاقی در این برنامه با حواشی بسیاری همراه شد.

پیک دانشجو – معصومه شمسینی؛ هفته گذشته مراسم جشنی در دانشگاه علوم پزشکی کاشان با عنوان طنز «ناخونک» برگزار شد که تصاویر این جشن بدون اطلاع دانشجویان حاضر در آن برنامه در برخی رسانه‌ها منتشر شد و ابعاد منفی این جشن واکنش‌های را به همراه  داشت.
این مراسم را انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی کاشان برگزار کرده بود؛ اجرای مسابقه‌ بدون رعایت شئونات اسلامی، حضور میهمان معلوم الحال در دانشگاه، اهدای جوایز غیر اخلاقی به دانشجویان و… از جمله حواشی این جشن بود که پس انتشار تصاویر دانشجویان که بدون اطلاع از برنامه‌های مراسم در آن شرکت کرده بودند، کام آنها تلخ شد.
حضور میهمان معلوم الحالی که سال گذشته نیز در دانشگاه رازی کرمانشاه شعری موهن در توهین به پیامبران الهی اجرا کرده بود و مورد اعتراض علما و مراجع  قرار گرفت، حاکی از این است که دانشگاه نظارتی بر حضور و دعوت میهمانان  ندارند.  پس از گذشت یکسال نه تنها با این فرد برخوردی نشد؛ بلکه این بار به دانشگاه علوم پزشکی کاشان دعوت شد و به اجرای شعر غیراخلاقی برای دانشجویان پرداخت.
حضور میهمان معلوم الحالی که سال گذشته نیز در دانشگاه رازی کرمانشاه شعری موهن در توهین به پیامبران الهی اجرا کرده بود و مورد اعتراض علما و مراجع  قرار گرفت حاکی از این است که دانشگاه نظارتی بر حضور و دعوت میهمانان  در دانشگاه‌ها ندارند.
کاظمی: از طریق  روال قانونی پیگیر  اقدام افراد خاطی هستیم
ابراهیم کاظمی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو، در رابطه برنامه طنز ناخونک در این دانشگاه گفت: دانشگاه علوم پزشکی کاشان سابقه درخشانی در برگزاری برنامه فرهنگی و جلسات و مسابقات قرآنی دارد و اجرای این برنامه مبتذل اولین بار است که در دانشگاه اتفاق افتاده است.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کاشان با انتقاد از انتشار تصاویر دانشجویان  که بدون اطلاع و غافلگیرانه در این برنامه حضور یافته بودند، گفت: نسبت به افرادی که اقدام به انتشار تصاویر دانشجویان کرده‌اند،  موضوع گیری سختی داریم و از طریق  روال قانونی پیگیر  اقدام افراد خاطی هستیم.
اما برگزاری طنز ناخونک که به همراه اعتراض‌های دانشجویان و مراجعه آنها به مسئولان دانشگاه همراه بوده است، موجبات اعتراض دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کاشان از برگزاری طنز ناخونک را همراه داشته است که بسیاری از آنها در کانال‌های دانشجویی نسبت به آن اعتراض داشته اند.
برگزار کنندگان برنامه طنز «ناخونک» چه اهدافی داشتند؟/ جشنی که به کام دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کاشان تلخ شد
جعفری: تقاضای جنبش دانشجویی برخورد با برگزارکنندگان برنامه است
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کاشان: نسبت به افرادی که اقدام به انتشار تصاویر دانشجویان کرده اند  موضوع گیری وسختی داریم و از طریق  روال قانونی پیگیر این اقدام هستیم.
محمد حسین جعفری،  دبیر سابق تشکل جامعه‌ی اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کاشان در یادداشتی در رابطه با برنامه طنز ناخونک در  دانشگاه علوم پزشکی کاشان که توسط این انجمن برگزار شده بود، نوشت:  انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی کاشان نیز در  دهه  قبل با حواشی بسیار، نظیر اردوی‌های مختلط و جشن‌های مبتذل همراه بود که در نهایت مجموع این موارد و سایر علل زمینه را برای تعلیق شدن خود فراهم کردند.
وی با انتقاد از مسئولان در برگزاری اینگونه مراسم‌ها بیان کرد: مسئولیت معاونان و مدیران فرهنگی چیست و این بی‌کفایتی شورای فرهنگی و مسئولان امر قابل بخشش نبوده و تقاضای جنبش دانشجویی در وهله‌ اول برخورد قاطع با برگزارکنندگان برنامه و تشکل مزبور و مسببان ابتذال اخلاقی و بی بند و باری و توهین به مقدسات و در وهله‌ی دوم مدیران و معاونت فرهنگی دانشگاه است.
گیلاسی: تشکل‌های دانشجویی موظف به اجرای قوانین و مقررات هستند
حمیدرضا گیلاسی، معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در رابطه با برگزاری این گونه برنامه‌ها توسط تشکل‌های دانشجویی به خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو گفت: روال و کلیت برگزاری این برنامه‌ها در دانشگاه به این صورت است که ابتدا در شورای فرهنگی دانشگاه  تصویب و تشکل دانشجویی متعهد می‌شوند بر اساس مقررات دانشگاه برنامه را برگزار کند؛ به نحوی که خارج از قوانین و عرف نباشد؛ در غیر این صورت به آنها تذکر کتبی و یا انحلال آن تشکل منجر می‌شود.
برگزاری این برنامه‌ها در دانشگاه به این صورت است که ابتدا در شورای فرهنگی دانشگاه تصویب و تشکل دانشجویی متعهد می‌شوند بر اساس مقررات دانشگاه برنامه را برگزار کند؛ به نحوی که خارج از قوانین و عرف نباشد؛ در غیر این صورت به آنها تذکر کتبی و یا انحلال آن تشکل منجر می‌شود.
معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در رابطه با حضور مهمان معلوم الحال در این دانشگاه گفت: کلیت برنامه از جمله مجری یا شاعر در این دانشگاه که شئون دین و مذهب را رعایت نکرده باشند، مسئولیت آن با خود تشکل است و  دانشگاه نمی‌تواند در این رابطه قضاوت کند اگر تشکل بر روی برنامه  نظارت نکرد، در کمیته  بر اساس قانون و آیین نامه با آنها برخورد می‌شود.
گیلاسی با بیان اینکه دانشگاه نمی‌خواهد که اینگونه برنامه‌ها در آن برگزار شود، بیان کرد: سیاست دانشگاه این است که فضای دانشجوی و عقاید دانشجویان در چارچوب نظارت و قانونی آزاد باشد و اگر تشکلی آن را رعایت نکند، پاسخگوست و با افرادی که قصور کرده باشند، بر اساس کمیته و آیین نامه برخورد خواهد شد.
کلیدواژه ها :
لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=82210

این خبر را به اشتراک بگذارید :