ماشین‌های وابسته به ستاد کمیته امام خمینی، با بلندگو، لغو اعلامیه نظامی را در سطح تهران اعلام کردند،گفتنی است که بنا به گفته‌ رحیمی، یکی از سران ارتش، حکومت نظامی تصمیم داشت که با افزایش ساعات حکومت نظامی، به انجام کودتا و سرکوب مردم و خصوصا ترور و دستگیری رهبران نهضت، بپردازد که این تصمیم حضرت امام، توطئه بزرگی را در آستانه پیروزی نهضت در نطفه خفه کرد.

به گزارش پیک دانشجو ۲۱ بهمن یکی از موثر ترین روزهای دهه فجر می باشد چرا که در آن شجاعت مردم انقلابی به اوج خود رسیده و پیشنهادات مذاکره و ترس رژِیم پهلوی بی پایان می شود.
اتحاد مردم و نیروی هوایی با یکدیگر
لحظاتی از ساعت ۱۲ شب ۲۱ بهمن نگذشته بود که «حجت‌الاسلام قدوسی» میان متحصنین نیروی هوایی می‌آمد و پس از گفت‌وگوی کوتاهی با آنان، از مردم درخواست کرد با توجه به این‌که ساعات منع عبور و مرور آغاز شده است، متفرق گردند، امّا در همین لحظات که ایشان مشغول سخن گفتن بود سنگی که به آن کاغذی بسته شده بود، از داخل پادگان به وسط جمعیت پرتاب شد. نامه توسط یکی از سربازان نوشته شده بود و در آن از شهادت ۹ کارآموز همافری و ۳ کارآموز درجه‌داری و ۴۰ نفر مجروح خبر داده شده بود که کاغذ در اختیار ایشان گذاشته می‌شود، یکی از سربازان نیز موفق شده بود خود را پشت میله‌های پادگان برساند و گریه‌کنان از مردم درخواست نماید که آنان را تنها نگذارند. این‌ها باعث شد جمعیت مردم با وجود آغاز ساعات منع عبور و مرور، شروع به راهپیمایی در خیابان‌های اطراف پادگان و شعار دادن به نفع همافران و پرسنل نیروی هوایی کنند و بعضی از سرودهایی که روز پنج‌شنبه در حمایت از همافران خوانده می‌شد را در حال تظاهرات بخوانند. حدود ساعت ۳:۳۰ بامداد از سوی نیروهای گارد و از طرف خیابان دماوند، برای متفرق نمودن مردم، تیراندازی هوایی آغاز شد و ده‌ها نفر از مردم نیز دستگیر و با مینی‌بوس به محل نامعلومی منتقل شدند.

ادامه درگیری بین مردم و نیروی هوایی با گارد شاهنشاهی

از روز بیستم بهمن و در پی درگیری هایی که بین نیروهای گارد شاهنشاهی و همافران نیروی هوایی آغاز شده بود با ورود مردم و حمایت آنان از همافران به یک نبرد تمام عیار شهری تبدیل شد. پرسنل نیروی هوایی که به انقلابیون پیوسته بودند در ازاء ارائه کارت پایان خدمت سربازی یک قبضه سلاح و ۷ فشنگ به مردم می دادند. به این ترتیب مردم مسلح شده و جنگ خیابانی بین نیروهای وفادار به شاه و انقلابیون در گرفت. اگرچه آمار دقیقی از تعداد کشته ها و مجروحین این درگیری ها در اختیار نیست اما تعداد کشته هایی که تا ظهر به دو بیمارستان جرجانی و بوعلی انتقال داده شد را ۶۳ نفر عنوان کرده اند.
این درگیری ها که از ابتدا در بیستم بهمن آغاز شد در روز  بیست و یکم بهمت به اوج خود رسید و درگیری های خونین به شدت بالا گرفت به طوری که روزنامه کیهان در این خصوص می نویسد:
در حدود ساعت ۸ صبح ۲۱ بهمن ، درگیری میان نیروی هوایی و ارتش گارد به اوج خود رسید. کارکنان نیروی هوایی با حمایت مردم موفق به تصرف اسلحه خانه و توزیع حدود دو هزار تفنگ و مقادیر زیادی مهمات میان مردم شدند. درگیری میان طرفین تا ساعت ۴ بعد از ظهر ادامه یافت تا آنکه دراین ساعت به جهت انجام مذاکره ، آرامش نسبی برقرار گردید. دراین زمان سپهبد آذر برزین جانشین ربیعی و سرلشگر روحانی از درب جنوبی وارد پادگان شدند و افراد نیروی هوایی را دعوت به خلع سلاح و بازگشت به پادگان ها نمودند اما مذاکرات دو ساعته طرفین به جایی نرسید لذا سپهبد برزین و سرلشگر روحانی آنجا را ترک نمودند.( روزنامه کیهان ، دو شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۵۷ ، شماره ۱۰۶۳۷ )

اعلام آمادگی بختیار برای مذاکره

شاپور بختیار (نخست وزیر شاه) در مجلس سنا اعلام کرد که حاضر به مذاکره است.

 

واکنش امام خمینی به حکومت نظامی

گفتنی است حضرت امام خمینی در رابطه با حکومت نظامی اعلام شده از طرف فرماندار نظامی تهران، آن را ملغی اعلام کردند و گفتند: اعلامیه امروز حکومت نظامی خدعه و خلاف شرع است و مردم به هیچوجه به آن اعتنا نکنند … اخطار می‌کنم که اگر دست از این برادر کشی بر ندارند و لشگر گارد به محل خودش برنگردد … تصمیم آخر خود را به امید خدا می‌گیریم. همچنین دولت موقت، اعلامیه حکومت نظامی را یک توطئه توصیف کرد.

 

نقش بر آب شدن نقشه سرکوب،ترور و دستگیری معترضان

مینی‌بوس‌ها و ماشین‌های وابسته به ستاد کمیته امام خمینی، با بلندگو، لغو اعلامیه نظامی را در سطح تهران اعلام کردند. گفتنی است که بنا به گفته‌ رحیمی، یکی از سران ارتش، حکومت نظامی تصمیم داشت که با افزایش ساعات حکومت نظامی، به انجام کودتا و سرکوب مردم و خصوصا ترور و دستگیری رهبران نهضت، بپردازد. این تصمیم حضرت امام، توطئه بزرگی را در آستانه پیروزی نهضت در نطفه خفه کرد.

متن پیام امام خمینی(ره) پس از حمله به نیروی هوایی

امام خمینی(ره) رهبر در روز ۲۱ بهمن ماه پس از حمله گارد شاهنشاهی به پادگان لوشان تپه، این اقدام را شدیدا محکوم کردند و مردم را به شکستن حکومت نظامی دعوت کردند:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

ملت شجاع ایران! اهالى محترم تهران!

به طورى که مى‏ دانید این جانب بنا دارم که مسائل ایران به طور مسالمت‏ آمیز حل شود لکن دستگاه ظلم و ستم، چون خود را به حسب قانون محکوم مى‏ بیند، دست به جنایت زده و در شهرهاى گرگان و گنبدکاووس به مردم شجاع مسلمان حمله کرده و کشتار نموده است؛ و در تهران لشکر گارد به طور ناگهانى به نیروى هوایى که به ملت پیوسته است حمله نموده؛ و نیروى هوایى به کمک مردم، شجاعانه آنان را شکست داده‏ ند. من این تعرض غیر انسانى و عمل گارد را محکوم مى‏ کنم.

اینان با این برادرکشى مى‏ خواهند دست اجانب را در کشور ما باز نگه دارند و چپاولگران را به موضع خود برگردانند.

من با آنکه هنوز دستور جهاد مقدس نداده ‏ام، و نیز مایلم تا مسالمت حفظ و قضایا موافق آراى ملت و موازین قانون عمل شود لکن نمى‏ توانم تحمل این وحشیگری ها را بکنم؛ و اخطار مى ‏کنم که اگر دست از این برادرکشى برندارند و لشکر گارد به محل خودش برنگردد و از طرف مقامات ارتشى از این تعدیات جلوگیرى نشود، تصمیم آخر خود را به امید خدا مى‏ گیرم و مسئولیت آن با متجاسرین و متجاوزین است. من از مردم شجاع تهران مى‏ خواهم در صورتى که قواى متجاوز عقب‏ نشینى کردند، با حفظ آمادگى و هوشیارى از خدعه دشمن، آرامش و نظم را حفظ کنند ولى مجهز و مهیا براى دفاع از اسلام و نوامیس مسلمین باشند. اعلامیه امروز حکومت نظامى، خدعه و خلاف شرع است و مردم به هیچ وجه به آن اعتنا نکنند.

برادران و خواهران عزیزم! هراسى به خود راه ندهید که به خواست خداوند تعالى حق پیروز است. از خداوند تعالى پیروزى ملت اسلام را خواهانم. و السلام علیکم و رحمه اللَّه و برکاته.

 

لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=81527

این خبر را به اشتراک بگذارید :