مجلس شورای ملی طرح بختیار، برای انحلال ساواک را تصویب کرد،ساواک سازمانی بود که پیش از انقلاب به شدت و به طور وحشیانه ای مخالفان را سرکوب می کرد به شکلی که برخی از مبارزان انقلابی از زیر شکنجه های وحشیانه ساواک جان سالم به در نمی بردند.

به گزارش پیک دانشجو روز ۱۷ بهمن سال ۱۳۵۷ از جمله روزهای پر مخاطره،پر اتفاق و پر خاطره برای مردم این دیار به شمار می رود چرا که وقایع این روز بسیار گسترده و تاثیر گذار بوده است. در روز هفدهم بهمن ۵۷ امام خمینى خطاب به نظامیانى که براى بیعت با او گرد آمده بودند، گفت:از حالا به بعد شما در خدمت ملت باشید… دست این اجانب باید کوتاه بشود. چقدر امریکا باید از این مملکت ببرد و بخورد یا انگلستان یا سایر جاها؟ ما باید یکوقت هم زنده بشویم، بیدار بشویم… آزادى را بگیریم. حق را باید گرفت با سرنیزه، با مسلسل باید حق را گرفت از اینها؛ خودشان که نمى‏ دهند. بایستید در مقابل اینها.

گفتنی است یکی دیگر از مهم ترین وقایع این روز تصویب لایحه انحلال ساواک بود،در حقیقت در سه‌شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۵۷ جلسه علنی مجلس در حالی که مردم پشت درهای ساختمان بهارستان شعار می‌دادند و خواستار استعفای بختیار بودند، برگزار شد و دو لایحه مهم محاکمه وزرای سابق و انحلال ساواک در این جلسه به تصویب رسید.مجلس شورای ملی طرح بختیار، برای انحلال ساواک را تصویب کرد،ساواک سازمانی بود که پیش از انقلاب به شدت و به طور وحشیانه ای مخالفان را سرکوب می کرد به شکلی که برخی از مبارزان انقلابی از زیر شکنجه های وحشیانه ساواک جان سالم به در نمی بردند.به نظر می رسد بختیار برای جلب اعتماد و مذاکره این پیشنهاد را ارائه کرده است غافل از این که دیگر کار از کار گذشته بود.

مانور فانتوم ها بر بام تهران هم از دیگر وقایع محسوب می شود چرا که صبح روز ۱۷ بهمن ماه سال ۱۳۵۷ غرش فانتوم‌های جنگی در اسمان تهران به گوش رسید . در پی تشکیل جلسه مجلس و حضور بختیار ، فانتوم‌ها و هلیکوپترهای نیروی هوایی با هدف کنترل اوضاع بر فراز تهران مانور دادند و بختیار هم که خود را با هلی کوپتر به مجلس رسانیده بود گفت :دولت موقت تا شوخی و حرف است، تحمل می‌کنم … من در مقام نخست‌وزیری قانونی مملکت می‌مانم تا انتخابات آزاد آینده را انجام دهم … این محل‌های خالی را که در هیأت دولت می‌بینید، من مخصوصاً خالی نگاه داشته‌ام تا با تعدادی از افراد که آقای مهندس بازرگان معرفی می‌کند، پر کنم و من با آقایان مشغول مذاکره هست.

در همین خصوص صادق طباطبایی در خاطرات ۱۷ بهمن خود می گوید:در روز ۱۷ بهمن راهپیمایی با شکوهی در حمایت و پشتیانی از دولت مهندس بازرگان برگزار شد. بختیار مجبور به واکنش شد و اعلام کرد، دولت موقت را تا همین طور هست جدی نمی گیرد؛ چون دو دولت در یک کشور معنی ندارد که امام هم در پاسخ گفتند: همین طور است، دولت شما غیرقانونی است و باید برود. این جریانات در تاریخ انقلاب ثبت شده است.

در روزهای بعد هم ما در مدرسه رفاه بودیم و حسب ضرورت با امام دیدار می کردیم. گزارشات لحظه به لحظه جمع آوری و دسته بندی شده و به اطلاع امام می رسید.در این روزها که مهندس بازرگان در تدارک کامل کردن اعضای دولت خود بود، جنب و جوش فراوانی در میان روحانیان نزدیک به شواری انقلاب و نیز گروه های سیاسی دیگر مشاهده می شد.

 

.

لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=81408

این خبر را به اشتراک بگذارید :