شاید در حال حاضر استان گیلان را با محصولاتی چون برنج،زیتون و چای بشناسند ولی باید گفت این استان به دلیل دارا بودن شرایط جوی ویژه یکی از بهترین مکان ها برای سرمایه گذاری در خصوص احداث نیروگاه های خورشیدی در داخل منازل می باشد.

به گزارش پیک دانشجو استان گیلان به دلایل شرایط جوی و شرایط جغرافیایی یکی از ویژه ترین استان های کشور محسوب می شود چرا که به دلیل خاک حاصلخیز،شرایط آب و هوایی،باران خیز بودن استان،سطح گرد و غبار،دریا،باد،میزان روزهای آفتابی و …خود به تنهایی می تواند قطب اقتصادی کشور باشد ولی این مهم در صورتی رخ می دهد که با کمترین هزینه و بیشترین استفاده از تکونولوژی بتوانیم به آرمان های پیش رو دست یابیم.

شاید در حال حاضر استان گیلان را با محصولاتی چون برنج،زیتون و چای بشناسند ولی باید گفت این استان به دلیل دارا بودن شرایط جوی ویژه یکی از بهترین مکان ها برای سرمایه گذاری در خصوص احداث نیروگاه های خورشیدی در داخل منازل می باشد.گفتنی است کشور ایران تا چند سال پیش خود بزرگ ترین صادر کننده برق به کشور های همسایه بوده است اما با افزایش جمعیت و بالا رفتن میزان بکارگیری تکنولوژی در کشور تدریجا با بحران کمبود تولید برق در حال مواجه شدن است و به همین سبب از کشور ارمنستان برق وارد می کند اما طرحی بسیار جالب و هوشمندانه ای که این روزها هر شهروند گیلانی می تواند از آن استفاده کند و عمری از دولت درآمد کسب کند احداث نیروگاه خورشیدی در منزل می باشد.

در این گزارش پیک دانشجو بر آن است تا توضیح مختصر و کاملی از نقطه شروع تا پایان این پروژه ارائه دهد؛

در ابتدا شاید سوالی که ذهن هر گیلانی را به خود مشغول سازد میزان نه چندان بالای روزهای آفتابی در این استان است اما گفتنی است شهرستان های منجیل،رودبار و لوشان بهترین مکان ها برای احداث نیروگاه های خورشیدی می باشند چرا که فاکتور هایی از جمله میزان وزش باد،میزان گرد و غبار و ریزگرد و همچنین میزان آفتاب در این پروژه بسیار حائز اهمیت است.شهرستان های نامبرده تا حد بسیار خوبی  فاکتور های بالا را دارا هستند.

گفتنی است طرح احداث نیروگاه های خورشیدی اولین بار توسط وزارت نیرو زده شد،اولین قدم برای احداث آن مشورت با یکی از شرکت های پیمانکار و مراجعه به اداره توزیع برق و درخواست احداث نیروگاه خورشیدی می باشد،سپس بعد از احراز شرایط مالکیت و رعایت سقف ظرفیت انشعاب توسط شرکت توزیع برق مجوز اولیه برای احداث پروژه صادر می گردد و بازه زمانی ۲۰ ساله خرید تضمینی برق منزل توسط دولت آغاز می شود و این درست نقطه ایست که می تواند سرمایه گذاری متقاضی را تضمین کند و مرحله آخر در این بخش انتخاب شرکت پیمانکار مطمئن و عقد قرارداد می باشد.

در نهایت هم پس از اتمام عملیات احداث نیروگاه خورشیدی به شرکت توزیع برق برای نصب کنتور، بازدید نهایی و راه‌اندازی اطلاع داده می‌شود. این کنتور را شرکت خصوصی و با تائید وزارت نیرو به متقاضیان ارائه می‌دهد. قرارداد خرید تضمینی برق بین شرکت توزیع نیروی برق و متقاضی منعقد شده و پس از صدور صورت حساب تولید برق، وزرات نیرو هزینه صورت حساب را در وجه متقاضی پرداخت می‌کند و در اینجا کار اصلی به اتمام می رسد.

از مزایای این طرح می توانیم به کم دردسر بودن این پروژه اشاره داشته باشیم چرا که نیاز به تعمیر،تنظیم و یا مراقبت ویژه ای ندارد و همچنین این منبع درآمد منبعی است که ظرف مدت دو الی سه سال تمام هزینه  های انجام شده خود را باز پس گرفته و حداقل تا دو دهه در آمد ثابت بدون اتلاف وقت و هزنیه اضافی خواهید داشت.گفتنی است این پروژه بدون آلودگی،بدون خطر برای انسان ها و محیط زیست و بی سر و صداست که اگر کمی آینده نگری وجود داشته باشد هرگز نمی توان از راه اندازی این پروژه در منزل صرف نظر کرد.

از دیگر مزایای این طرح می توانیم به تجدید پذیر بودن آن،پایداری،کاهش هزینه برق مصرفی،کابری های متفاوت،استفاده چندگانه،حمایت از طرف دولت و تعمیر و نگه داری بسیار پایین آن اشاره داشته باشیم به طوری که طبق گفته اکثر کارشناسان این صنعت، انرژی خورشیدی تعمیر و نگهداری خیلی کمی دارد تا حدی که می توان گفت برای مصارف مسکونی فقط باید سالی چند بار صفحات را تمیز کنند.لازم به ذکر است چون این نیروگاه ها بر پشت بام منازل نصب می شوند  و معمولا پشت بام مکانی بلا استفاده است در نتیجه این نیروگاه ها سبب اشغال شدن مکان های مهم خانه نخواهند بود.

در انتها اگر بخواهیم یک حساب سرانگشتی در خصوص احداث این پروژه ارزشمند داشته باشیم می توانیم بگوییم برای نصب یک نیروگاه خانگی کوچک که روزانه در حدود ۹ کیلو وات برق تولید کند در حدود ۱۲ میلیون تومان لازم است اگر ۴/۵ میلیون تومان وام را از آن کم کنیم در حدود ۷/۵ میلیون تومان باید سرمایه گذار هزینه کند.
درامد این نیروگاه برابر است با :
هزار تومان ۸/۵۹۵ = ۹ * ۹۵۵ درامد روزانه
هزار تومان ۲۵۷/۸۵۰ = ۸/۵۹۵ * ۳۰ درامد ماهانه
تومان ۳٫۰۹۴٫۲۰۰ = ۲۵۷/۸۵۰ * ۱۲ درامد سالانه
با این درآمد ظرف مدت حدود یکسال و نیم وام پرداخت می شود و می ماند اصل سرمایه که گذاشته بودیم . اصل سرمایه نیز با احتساب تورم سالانه ۱۰% که به قیمت فروش اضافه می شود حدود ۲ سال طول می کشد که بر گردد .
پس در کل برای بازگشت کل سرمایه در حدود ۳٫۵ سال زمان نیاز است .

اگر این پول را در بانک سرمایه گذاری کنیم و با نرخ سود فعلی پس از چهار سال پول ما دو برابر می شود یعنی ۷ میلیون تومان سرمایه ما می شود ۱۴ میلیون تومان .
اگر این پول را برای راه اندازی نیروگاه خورشیدی سرمایه گذاری کنیم در حدود ۳/۵ سال طول می کشد تا سرمایه ما باز گردد و با احتساب نرخ تورم ۱/۵ سال طول می کشد که سودی که بانک به ما می دهد بر گردد . یعنی پس از ۵ سال سرمایه ما ۱۴ میلیون تومان می شود .
حال اگر این ۱۴ میلیون تومان را در بانک قرار دهیم ماهانه با سود ۱۹% در حدود ۲۲۰ هزار تومان به ما سود می دهد ولی نیروگاه خورشیدی حداقل ۷۰۰ هزار تومان ماهانه به ما سود می دهد.

بدین ترتیب طی سه تا چهار سال اولیه سرمایه کاربر به طور کامل بازمی‌گردد.گفتنی است این طرح دارای پنج سال گارانتی است بنابراین ۱۶ سال بعدی برای کاربر تماما سودآوری محسوب می‌شود و همچنین خوشبختانه دولت برای نرخ تورم تضمین می‌دهد بدین ترتیب اگر تورم بالا برود، مقدار پرداختی نیز افزایش می‌یابد.

لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=81012

این خبر را به اشتراک بگذارید :