برف بزرگ ترین پشتوانه بر زندگی بشر در زمینه آبیاری کشتزارها است و بارش سنگین آن در استان هایی همچون گیلان و مازندران می تواند در نقش یک ضامن مطمئن برای مزارع کشاورزی باشد.

به گزارش پیک دانشجو چند روزی از برودت ناگهانی هوا در داخل کشور می گذرد به طوریکه در حال حاضر در همه جا می توان صحبت هایی در خصوص برف،کولاک،سرما و مهم تر از همه بحران را شنید چرا که بسیاری از هموطنانمان در حال حاضر در جاده ها دچار مشکل شده و چندین ساعت از توقف کامل آنان در جاده ها می گذرد و این در حالی رخ می دهند که هم وطنانمان نه از سوخت و غذای کافی بهره مند اند و نه تجهیزات لازم را با خود به همراه دارند.

اما به راستی چرا در کشور ایران با پدیده های طبیعی به این صورت برخورد می شود؟!به هنگام بارش باران دچار آب گرفتگی معابر،شکستگی پل ها و جاری شدن سیل م شویم،به هنگام زلزله شاهد تخریب صد در صدی تعداد کثیری از مناطق خواهیم بود و به هنگام بارش برف ساعت ها عملکرد های عادی و روزمره مردم دچار اختلال می شود حال آنکه تمامی این پدیده های طبیعی، لازم و بسیار سودمند است و در پی آن آثار مفید بی شماری از خود بجای می گذارد و تنها به علت بی تدبیری مسئولین امر اینچنین پدیده های سودمندی را بحران می نامیم.

شاید برایتان جای تعجب باشد اگر بدانید یک بارش برف ۱۰ سانتی متری که تنها ۱۰ میلی متر آب داشته باشد در منطقه به وسعت ۱۰ کیلومتر مربع موجب ذخیر ۱۰ هزار هکتار سانتی متر آب خواهد شد چرا که برف به خاطر اینکه رفته رفته به آب تبدیل می شود اهمیت بیشتری نسبت به باران در زمین دارد در حقیقت برفی که روی سطح زمین به شکل یخچال طبیعی ماند منبع طبیعی ارزنده ای است که آب را در اعماق زمین ذخیره می کند. برای مثال معمولاٌ ۱۰ سانتی متر برف حدود ۱۰ ملی متر آب دارد و حتی این مقدار به ۳۰ میلی متر هم می رسد! و دقیقا به همین سبب می توان گفت: برف بزرگ ترین پشتوانه بر زندگی بشر در زمینه آبیاری کشتزارها است و بارش سنگین آن در استان هایی همچون گیلان و مازندران می تواند در نقش یک تضمین مطمئن برای مزارع کشاورزی باشد آن هم در شرایطی که سراسر شاهد خشک سالی بودیم.

از طرفی می توان گفت :برف رسانای ضعیفی برای گرما شناخته می شود و به همین علت پوششی از برف می تواند از گیاهان در حال خواب مزارع  محافظت کند و از درختان را در مقابل سرمای بیش از حد نگهداری کند در حقیقت برف چون نقش عایق دارد از انتقال سرمای بیشتر از ۲۵ ـ از بالا به پایین جلوگیری می کند و دقیقا طی همین فرآیند بسیاری از محصولات زراعتی را از سرما زدگی نجات می هد.

در انتها باید گفت:با تبیین گوشه ای ای ویژگی های مثبت این پدیده زیبا می توان نتیجه گرفت که  وقوع این چنین پدیده های طبیعی بسیار ارزشمند و مفید است و تنها نحوه برخورد ما با آنان می تواند آن را تبدیل به یک بحران یا به یک اتفاق زیبا بدل سازد.

لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=80973

این خبر را به اشتراک بگذارید :