در همین ابتدا باید گفت این ۶ ماه فرصت باقی مانده بهترین و طلایی ترین فرصت برای آنانی است که تاکنون به خوبی دل به درس نداده اند.

به گزارش پیک دانشجو این روزها در هر خانه ای که دختر و پسر کنکوری وجود داشته باشد قطعا تب کنکور هم بسیار داغ است.برخی از پشت کنکوری ها که این روزها از استرس و اضطراب شدیدی رنج می برند این ۶ ماهه باقی مانده را هم چون ماه هایی که گذشت سوخته و بی فایده پنداشته و امیدی به قبولی در رشته دلخواه ندارند و برخی دیگر عزم خود را جزم کرده و در پی قبولی با بهترین رتبه در بهترین دانشگاه ایران می باشند.

در همین ابتدا باید گفت این ۶ ماه فرصت باقی مانده بهترین و طلایی ترین فرصت برای آنانی است که تاکنون به خوبی دل به درس نداده اند و باید دانست نا امیدی در این زمان معنا پیدا نمی کند.چرا که شما دقیقا در میانه راه هستید و در یک مسابقه ۱۰۰ دقیقه ای نباید در دقیقه ۵۰ نا امید شد!با توکل عمیق بر خداوند و ایمان قلبی می توان نتیجه دلخواه را کسب کرد البته برای موفقیت و مطالعه موثر نیازمند یک برنامه ریزی جامع هستید.برنامه ای که به شما بهترین نتیجه را بدهد.

اگر فرض کنیم که از امروز میخواهید از همه فرصت هایتان استفاده کنید پس باید در نظر داشته باشید که روزی ۱۲ ساعت درس بخوانید.یادتان باشد که قرار نیست از استراحت و خوابتان کم کنید فقط کافی است در ساعات بیداری که حدودا ۱۸ ساعت است بیشترین زمانتان را برای مطالعه صرف کنید.البته در همین جا باید گفت این تصور منفی که همین زمان را همه دارند و شما هم مستثنا نیستید را از فکر خود حذف و تمرکزتان را بر روی مطالعه خودتان بگذارید.اگر قرار باشد انرژی شما صرف تفکرات بیهوده شود پس چه زمانی و با کدام انژری و اعصاب راحت در پی فراگیری درس خواهید بود؟!

داشتیم حساب می کردیم،۷۰ روز ۱۲ ساعته یعنی ۸۴۰ ساعت!حالا حساب کن که ۸۴۰ ساعت یعنی ۲۱ هفته ۴۰ ساعته و این یعنی حدود ۶ ماه مفید!و در این زمان باقی مانده خیلی چیز ها می تواند تغییر کند،اگر بخواهید!

نکته بسیار با اهمیت دیگر که باید در ذهن داشته باشید در نظر گرفتن کیفیت در کنار کمیت است،هرچند می دانیم کمیت یکی از فاکتور های مهم برای درس خواندن است ولی تصور کنید شما ۵ ساعت روی صندلی جلوی میز نشسته اید و یک ساعت به حرف ها و نصیحت های والدین در خصوص کنکور،یک ساعت بازی با موبایل،یک ساعت چت با دوستانتان در تلگرام،یک ساعت درس خواندن بدون تمرکز و تنها یک ساعت درس با تمرکز می خوانید!خب در این شرایط بهتر نبود تا تنها یک ساعت درس مفید می خواندید؟بنابراین وجود کیفیت در کنار کمیت را هرگز فراموش نکنید.اصلا درست در همین نقطه برنامه ریزی معنا پیدا می کند،این که بر روی کاغذی صادقانه ظرفیت خود را از مطالعه مفید بر روی درس های مختلف در طول هفته بنویسید و به خود قول دهید که به همان میزان دقت و انرژی صرف کنید.البته در برنامه ریزی هایتان خیلی ایده آلیست عمل نکنید و واقع گرا باشید در این شرایط حداقل به خودتان ظلم نکرده اید.

قدم بعدی شما در همین نقطه این است که یک هفته طبق ساعت های نوشته شده درس بخوانید،اصلا اهمیت ندارد اگر ساعت هایتان کم است  و نمی رسید تا همه درس ها را بخوانید بلکه  مهم این است که به قولتان پایبند باشید.حالا بعد از یک هفته عملکرد خودتان را ارزیابی کنید و جلوی همان روزها بنویسید که چقدر واقعا درس خوانده اید و چقدر با چیزی که نوشته بودید فاصله دارید.با این روش یک دید دقیق نسبت به توانایی های حقیقی تان پیدا می کنید.

اگر این میانگین را پیدا کردید واقعا خوشحال باشید چون شما از همه دیگر کنکوری ها یک قدم جلو هستید.حتما می پرسید چرا؟! چون خیلی از دوستان شما  هیچ وقت به این نگرش نسبت به توانایی واقعی خودشان نمی رسند و با تصور اینکه توانایی ۱۲ ساعت درس خواندن را دارند شروع کرده و وقتی خسته می شوند و نمی توانند به خواسته ای که داشته  اند برسند نا امید شده  و ادامه نخواهند داد.

بعد از این هفته روزهای هفته بعد را بنویسید و با توجه به ساعاتی که هفته پیش در آن روز مطالعه واقعی داشته اید ساعات جدید را یادداشت کنید،دقت کنید در هر روز از هفته جدید نیم ساعت تا یک ساعت به ساعات مطالعه قبلی اضافه کنید. روند اضافه کردن ساعت رو تند نکنید تا خستگی به شما  غلبه نکند و بی انگیزه نشوید.

اگر هر هفته حتی نیم ساعت به برنامه مطالعه روزانه خودتان اضافه کنید نزدیک به ۳ ساعت به مطالعه هفتگی شما اضافه خواهد شد و این یعنی چیزی شبیه معجزه!

این را به خاطر بسپارید که پیشرفت به تدریج رخ می دهد، پس صبر داشته باشید و از هر ثانیه ای که درس می خوانید نهایت لذت و استفاده را ببرید در حقیقت این فرمول را هرگز فراموش نکنید که از ۳ ساعت درس خواندنتان به اندازه ۵ ساعت استفاده کنید و هیچ وقت کیفیت را فدای کمیت نکنید.

ارتباط با خداوند را هرگز از خاطر مبرید،نماز خواندن یکی از بهترین روش های دستیابی به آرامش است ،آن را فراموش نکنید،مصرف غذاهای تازه و پرانرژی را قطع و یا کم نکنید.

به امید شکست این غول خیالی در کنکور ۹۷٫

لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=80747

این خبر را به اشتراک بگذارید :