در خصوص علائم این بیماری می توان بیان داشت که در نتیجه پیش رونده بودن این بیماری علائم آن هم به صورت تدریجی ظاهر می شود،اولین علامت آلزایمر معمولاً مشکلات جزئی مربوط به حافظه است.

به گزارش پیک دانشجو بیماری آلزایمر یکی از بیماری های رایجی می باشد که جز ۱۰ دلیل اول مرگ انسان ها قرار گرفته است.این بیماری که یک گونه ای از بیماری های مغزی پیش رونده و غیرقابل بازگشت است قدرت حرف زدن و تفکر را از افراد گرفته و حتی فرد را از انجام کارهای ساده خود باز می دارد.

وقتی می گوییم این بیماری یک بیماری پیش رونده است منظور آن است که با گذشت زمان قسمت های بیشتری از مغز آسیب دیده و علائم بیشتر و بیماری تشدید خواهد شد و در نهایت این بیماری مهلک بر تمام شرایط زندگی فرد تاثیر می گذارد.

در حقیقت عملکرد این بیماری بی رحم که آرام آرام وارد زندگی می شود و زندگی را مختل می سازد بدین سان است که پروتئین در مغز انباشته شده و ساختاری را تشکیل می‌دهند که به آن‌ها پلاک گفته می‌شود ،این پلاک‌ها باعث می‌شود که ارتباط بین سلول‌های عصبی قطع شده و در نهایت این سلول‌های عصبی مرده و بافت مغز از بین برود. برخی از مواد شیمیایی مهم مغز در بیماران مبتلا به آلزایمر کاهش می‌یابد. این انتقال‌دهنده‌های شیمیایی پیام، به انتقال سیگنال‌های اطراف مغز کمک می‌کنند ،وقتی که این مواد در مغز کاهش می‌یابند، سیگنال‌ها به درستی منتقل نمی‌شوند و در نهایت توانایی های شناختی و عملکردی،احساسات و خلق و خو،رفتار و توانایی های فیزیکی به طور کامل تحت تاثیر قرار می گیرد.

همچنین در خصوص علل این بیماری می توان گفت هنوز عوامل مستقیم و مشخص این بیماری کشف نشده است ولی مواردی همچون سابقه بیماری آلزایمر در اعضا درجه یک خانواده،ضربات شدید به سر،الگوی ناصحیح مصرف مواد غذایی و افزایش سن می توانند در ابتلا به این بیماری موثر باشند.

در خصوص علائم این بیماری می توان بیان داشت که در نتیجه پیش رونده بودن این بیماری علائم آن هم به صورت تدریجی ظاهر می شود،اولین علامت آلزایمر معمولاً مشکلات جزئی مربوط به حافظه است. با پیشرفت بیماری، مشکلات حافظه تشدید شده و علائم بعدی به وجود می‌آیند که برخی از آن‌ها عبارتند از:گیجی، سردرگمی و گم شدن در مکان‌های آشنا،اختلال در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی،اختلالات تکلمی و زبان،مشکلات مربوط به بیرون رفتن بدون کمک یا انجام فعالیت‌های خود مراقبتی،تغییرات شخصیتی مانند تبدیل‌شدن به فردی تهاجمی، پرتوقع و مشکوک،خطاهای حسی (شنیدن یا دیدن چیزهایی که وجود ندارند) و توهم (اعتقاد به چیزهایی که درست نیستند و اختلالات خلقی یا اضطراب.

در انتها به عوامل موثر در پیشگیری این بیماری اشاره ای خواهیم داشت:فعالیت فیزیکی داشته باشید و ورزش کنید،تعاملات اجتماعی داشته باشید،از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید،به اندازه کافی بخوابید،استرس را کنترل کنید،ذهن خود را به روش‌هایی همچون کتاب خواندن،یاد گرفتن چیز های تازه و تمرین حفظ کردن تحریک کنید.

البته در همین خصوص طب سنتی هم معتقد به مصرف برخی مواد غذایی برای پیشگیری و حتی درمان این بیماری می باشد،در طب سنتی طبیبان معتقدند آلزایمر از شدت سردی مغز بوجود میاید.برای پیشگیری بهترین کار کاهش سردی ها به طورکلی است.ضمنا کلاهی که با پشم و کرک شترباشدباعث می شود هیچگاه دچار فراموشی نشوید.اما اگر کسی مبتلا شده است ضمن رعایت موارد فوق جهت درمان خود باید موارد زیر را بین ۴ تا ۸ ماه انجام دهد تا به درمان برسد:

ارده با شیره انگور(خرما)هفته ای ۵ وعده صبحانه، شربت عسل روزی ۲ استکان،استشمام مداوم عطرهای گرم (گلاب ـ یاس ـ نرگس)، مالیدن روغن کنجد روی ملاج هرشب،خوراک دانه ها از قبیل (بادام درختی  ـ فندق ـ پسته ـ گردو) دانه دانه،مثل آدامس جویده شود تا جذب بزاقی شود،فسنجان بادام (نیم بادام درختی + نیم گردو) هفته ای ۳ وعده شام،کشمش روزی ۴۰ عدد.

لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=80733

این خبر را به اشتراک بگذارید :