بلاشک طب سنتی اگر توسط متخصصان خبره و تحصیل کرده این رشته اعمال گردد می تواند آثاری به جای بگذارد که هرگز طب مدرن قادر به انجام آن نیست و نخواهد بود و البته عکس این ماجرا هم در برخی مواقع صادق است.

به گزارش پیک دانشجو شاید اگر بخواهیم یکی از مهم ترین تاثیرات فضای مجازی را در نظر بگیریم بتوانیم به روشن کردن جرقه طب سنتی- اسلامی در میان مردم اشاره داشته باشیم.البته تبدیل شدن مواد غذایی و درمانی ارگانیک به مواد شیمیایی و همچنین زیاد شدن یکباره سونامی سرطان ها و دیگر بیماری ها خود می تواند مزید بر علت باشد.

به طور کلی می توان محبوبیت یکباره طب سنتی در میان مردم را به فال نیک گرفت اما متاسفانه همیشه سودجویانی در صحنه وجود دارند تا تصور زیبای مردم نسبت به طب سنتی را مخدوش کرده و چهره غبارآلودی از آن بجای بگذارند،در حقیقت عدم نظارت کافی بر روی این موضوع قطعا مشکلات فراوانی را در پی خواهد داشت چرا که ارائه درمان های خارق العاده ،عجیب ،غیر معقول و غیر مستند هم می تواند دلسردی بیماران از عدم بهبود و هم وخیم تر شدن بیماری فرد را در پی داشته باشد.

بلاشک طب سنتی اگر توسط متخصصان خبره و تحصیل کرده این رشته اعمال گردد می تواند آثاری به جای بگذارد که هرگز طب مدرن قادر به انجام آن نیست و نخواهد بود و البته عکس این ماجرا هم در برخی مواقع صادق است.در همین خصوص باید گفت:در بسیاری از موارد برخی طب سنتی را درمان قطعی همه بیماری ها دانسته و برخی دیگر از پایه این طب را منسوخ می نامند حال آنکه به طور قطع این افراط و تفریط یا ناشی از علم پایین است و یا ناشی از تعصب.

باید دانست واقعیت این است که طب سنتی در پیشگیری بسیاری از بیماری ها و نیز مداوای برخی امراض،هنوز هم که هنوز است حرف های زیادی برای گفتن دارد ولی نمی تواند پاسخ گوی همه نیاز های پزشکی باشد.البته لازم به ذکر است پزشکی مدرن نیز راه حل های متعددی برای درمان بیماری های بشر دارد که بسیاری از آن ها از عهده طب سنتی بر نمی آید.

اما در خصوص مزیت و برتری طب سنتی نسبت به طب مدرن می توانیم بگوییم که :

طب سنتی پیشینه ی چندین هزار ساله دارد،برخی تا ۶۰۰۰ سال را به استناد یافته های شهر سوخته برشمرده اند حال آنکه طب جدید یا کلاسیک، سابقه نهایتا ۴۰۰ ساله دارد.

روش های درمانی در طب سنتی به اعتبار پیشینه ی کهن، آزموده شده هستند، اما در پزشکی کلاسیک پیوسته در حال دگرگونی اند.

طب سنتی کلی نگر است به عبارتی به تمام بدن نظر دارد و همه اعضا را اجزای پیوسته ی مرتبط با هم می داند و در درمان می کوشد کل بدن به عنوان یک واحد سلامت یابد و به همین دلیل است که در طب سنتی پس از بهبود یک عضو دیگر اعضا نیز عملکرد بهتری خواهند داشت اما طب جدید جزیی نگر است، اگر جزیی از بدن بیمار شود، سعی در بهبود همان جزء دارد، و به علت اینکه اکثر داروها شیمیایی اند به ندرت درمان یک بخش از بدن عوارضی برای بخش دیگر نخواهد داشت.

یکی از عمده ترین پایه های معاینه ی بالینی ، تجویز دارو و نسخه پیچی در طب سنتی توجه به مزاج و طبیعت است، اما در پزشکی جدید، مزاج و طبیعت جایگاهی ندارد حال آنکه انسان جزئی از طبیعت است و قطع به یقین طبیعت بر روی آن تاثیرگذار است.در نظر داشتن طبع،مزاج،محل زندگی و …از مهم ترین پیش فرض ها در طب سنتی است.

طب سنتی موید به تایید شریعت و مذهب است، آنگونه که طب اسلامی و طب شیعی وجود دارد که بر اساس تعلیمات قرآن کریم ، سنن نبوی و فرموده های امامان شیعه (علیهم السلام) تدوین شده است.

در ادامه در خصوص چرایی این سوال که واقعا چرا به یکباره طب سنتی از ایران حذف شد باید گفت:متاسفانه مردم ما چه در گذشته و چه در زمان حال شیفته فرهنگ های غربی بوده اند و تزریق فرهنگ غربی بدون علاقه مندی طرف مقابل غیر ممکن است.شاید برایتان تعجب آور باشد اگر بدانید مطالعه ی کتاب «تاریخ طب در ایران» نوشته ی «دکتر سیریل الگود» پزشک سفارت انگلیس در دربار قاجار، حقایق تلخی را بر ما روشن می کند.

با خواندن کتاب تاریخ طب در ایران متوجه می شویم که استعمار اولین بار به وسیله ی طب خود وارد این مملکت شد و حذف طب سنتی، بنا به اعتراف سیریل الگود و سایر مورخین و اطبای غربی، حرکتی خزنده بود که طی ده ها سال تلاش و برنامه ریزی بی وقفه حاصل شد و جهت این حرکت نیز از بالا به پائین بود، یعنی ابتدا شاهان و شاهزادگان را متقاعد کردند ، بعد راه آموزش طب سنتی را مسدود و در نهایت مردم را مجبور به روی آوردن به طب شیمیایی کردند.

با مطالعه همین کتاب اینکه این حرکت یک حرکت جنگی و به قصد غلبه و تسلط فرهنگی بوده است، روشن می شود. واضح است که برای غلبه بر یک ملت باید آن را نسبت به داشته های خود دچار خود باختگی کرد و کدام خود باختگی از این بالاتر که یک ملت بپذیرد برای حفظ سلامتی و درمان خود محتاج به بیگانگان است؟ پس وقتی در این سنگر تسلیم شود، سایر سنگرها را راحت تر تخلیه می کند و دقیقا به همین علت است که هیات های نمایندگی غربی که به ایران می آمدند عمدتا از میان پزشکان انتخاب می شدند.

در انتها باید خاطر نشان کرد که در سال های اخیر با به وجود آمدن تخصص طب سنتی در دانشگاه های معتبر  ایرانی بسیاری از پزشکان و داروسازان تخصص خود را در این رشته ادامه داده و این طب با ارزش و با قدمت که این روزها در اروپا هم بسیار رایج است جانی دوباره گرفته است.همچنین پیوند طب سنتی با طب مدرن خود می تواند نشانه مثبت دیگری در راه پر پیج و خم مسئله پزشکی باشد و البته در همین مسیر باید مراقب سواستفاده پزشکان جعلی که تنها با مطالعات سطحی برای خود مجوز پزشکی صادر می کنند باشیم.

لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=80521

این خبر را به اشتراک بگذارید :