رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت:با تدابیر اندیشیده شده، برنامه ریزی، افزایش در آمدها و کمک های وزارتی، توانستیم در طی یک سال گذشته این تراز منفی ۱۲۰ میلیاردی را به ۶۵ میلیارد تومان کاهش دهیم. و در حال حاضر دانشگاه با یک بدهی ۶۵ میلیاردی مواجه هست که ما به ازای آن چیزی وجود ندارد.

به گزارش پیک دانشجو  یوسف زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص مسایل و مشکلات حوزه سلامت استان گفت: وجود یک سری مسایل و چالش ها در حوزه بهداشت درمان استان اجتناب ناپذیر بوده و هر کس که مسوولیت دانشگاه را عهده دار باشد، به ناچار باید با این مسایل دست و پنجه نرم کند. وی ادامه داد: من با علم و آگاهی کامل به مسایل و مشکلات دانشگاه علوم پزشکی گیلان بار این مسوولیت را قبول کرده و وارد این عرصه شدم.

رییس دانشگاه میزان بدهی دانشگاه علوم پزشکی گیلان را از زمان قبول مسوولیت خود بر این دستگاه ۳۳۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: بدهی در دستگاه خدمات رسان مثل علوم پزشکی یک چیز جدید نیست، اما مهم عملکرد و تراز مالی این گونه دستگاه ها است که باید پس از دریافت مطالبات خود از بیمه ها مثبت باشد و بتواند بدهی خود را پرداخت کند.

دکتر یوسف زاده تصریح کرد: در شرایط کنونی اقتصادی، اکثر دانشگاه های علوم پزشکی کشور دچار مشکلات مالی هستند، اما فرق دانشگاه های دیگر با ما این است که اگر آن ها مطالبات خود را از بیمه ها دریافت کنند می توانند تمام بدهی خود را پرداخت کنند در حالی که دانشگاه علوم پزشکی گیلان یک بدهی سنواتی دارد که حتی با دریافت تمامی مطالبات خود از بیمه ها قادر به تصفیه این بدهکاری سنواتی نیست.

وی ادامه داد: با تدابیر اندیشیده شده، برنامه ریزی، افزایش در آمدها و کمک های وزارتی، توانستیم در طی یک سال گذشته این تراز منفی ۱۲۰ میلیاردی را به ۶۵ میلیارد تومان کاهش دهیم. و در حال حاضر دانشگاه با یک بدهی ۶۵ میلیاردی مواجه هست که ما به ازای آن چیزی وجود ندارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار داشت: در ابتدای اجرای طرح تحول نظام سلامت منابع خوبی به سوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گسیل شد، اما دانشگاه نتوانست به علت مشکلات بر جای مانده از سنوات گذشته از این منابع به خوبی استفاده نماید و تنها دغدغه دانشگاه این بود که بتواند در پایان هر ماه حقوق پرسنل را پرداخت کند و از کارهای اصلی و زیر بنایی غافل شد.

وی ادامه داد: یکی از این کارهای اساسی و زیر بنایی، ایجاد مرکز جامع سرطان در استان بود که مبلغ ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار برایش پیش بینی شده بود که متاسفانه دانشگاه نتوانست از این اعتبارات در جای خودش استفاده کند و استان گیلان از داشتن این مرکز علمی محروم ماند..

دکتر یوسف زاده در خصوص احداث کلینیک های ویژه در شهرستان ها که یکی از سوالات خبرنگاران بود، اظهار داشت: در ۱۰ شهرستان استان گیلان کلینیک های ویژه در احداث است که پیشرفت فیزیکی برخی از آنها بیش از ۸۰ درصد است. وی تاکید کرد: اولویت دانشگاه علوم پزشکی فعلا اتمام پروژه های اورژانس بیمارستان های رازی، پورسینا، حشمت و بندر انزلی است و تمام همت ما بر این است تا با راه اندازی ساختمان های جدید اورژانس این بیمارستان ها فضای مناسبی برای درمان بیماران در اختیار بیمارستان ها باشد.

وی وضعیت فعلی فضای فیزیکی اورژانس بیمارستان رازی رشت را بسیار نامناسب عنوان کرد و افزود: من به عنوان مسوول دانشگاه علوم پزشکی گیلان از این موضوع رنج می برم. دکتر یوسف زاده ادامه داد: از ۱۵ سال قبل یک ساختمان اسکلت فلزی برای اورژانس بیمارستان حشمت بر پا شده بود که این ساختمان به حال خود رها شده بود که در سال قبل پس از رایزنی و مشاوره گرفتن از دانشکده فنی دانشگاه گیلان با مقاوم سازی این اسکلت فلزی ادامه کار پروژه از محل در آمدهای دانشگاه شروع شد و پیشرفت فیزیکی خوبی نیز دارد. اورژانس جدید بیمارستان رازی نیز با ۱۲۰۰ متر زیر بنا در دو طبقه شروع شده است که یک طبقه آن اختصاص به مرکز جامع سرطان و یک طبقه هم به اورژانس اختصاص دارد. اورژانس بیمارستان پورسینا هم تا دو سه ماه آینده به بهره برداری می رسد که هزینه های ساخت همه این اورژانس ها از محل در آمد دانشگاه می باشد. وی احداث اوژانس ها را به دلیل ایجاد ایمنی برای بیمار بسیار با اهمیت دانست.

دکتر یوسف زاده در خصوص احداث بیمارستان جامع استان گیلان نیز گفت: احداث اورژانس های بیمارستانی نیاز استان گیلان به یک بیمارستان جامع را بر طرف نمی کند و ما به دنبال احداث یک بیمارستان جامع دانشگاهی در سایت لاکان هستیم که بالغ بر ۵۰ هکتار جنگل در اطراف این بیمارستان خواهد بود و کار را شروع کردیم و اگر مجوز ماده ۲۴ را از سازمان مدیریت اخذ کنیم می توانیم با استفاده از ظرفیت فاینانس این پروژه را به انجام برسانیم.

وی ادامه داد: ما برای اخذ مجوز این بیمارستان در حال رقابت با دانشگاه های دیگر هستیم، با استفاده از فاینانس ۱۰ بیمارستان در کشور ساخته خواهد شد که تاکنون کار ساخت ۳ بیمارستان عملیاتی شده و دانشگاه ها برای ۷ بیمارستان دیگر در حال رقابت هستند که شانس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نسبت به سایر دانشگاه ها با توجه به اقدامات انجام شده بسیار زیاد است. اگر این بیمارستان احداث شود تمام فعالیت های آموزشی و علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این بیمارستان انجام خواهد شد و یک بیمارستان درمانی در شرق گیلان (لاهیجان) و یک بیمارستان درمانی در غرب گیلان (تالش ) و یک بیمارستان برای شهر رشت فعالیت خواهد داشت. وی اظهار امیدواری کرد: اگر مجوز های لازم اخذ شود تا ۵ سال آینده این بیمارستان جامع (مگاهاسپیتال ) در سایت لاکان به بهره برداری می رسد.

دکتر یوسف زاده در خصوص بیمارستان پرفسور سمیعی و بنیاد علم و دانش پرفسور سمیعی نیز گفت: بیمارستان پرفسور سمیعی با پیشرفت فیزیکی بالغ بر ۸۰ درصد در حال احداث است و مقدمات برگزاری مناقصه بنیاد علم و دانش پرفسور سمیعی انجام شده است که نزدیک به ۶۴ پیمانکار بزرگ برای اجرای این پروژه در مناقصه شرکت کرده اند که بزودی با برگزاری مناقصه پیمانکار پروژه مشخص خواهد شد.

رییس دانشگاه تعامل با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی را برای برون رفت دانشگاه از چالش های پیش رو بسیار موثر دانست و افزود: نقش هر نماینده مجلس شورای اسلامی که منتخب جمع کثیری از افراد جامعه است و اعتباری که به پشتوانه آرای مردم دارد برای ما به عنوان دستگاه اجرایی بسیار مهم است و در این راستا تمام سعی و تلاش ما تعامل با این عزیزان است.

دکتر یوسف زاده در خصوص اجرای دستورالعمل استانداری مبنی بر بکار گیری بانوان و جوانان در مدیریت های دستگاه های اجرایی نیز گفت: از زمان قبول مسوولیت من در دانشگاه، بالغ بر ۲۰ مدیر ارشد و میانی از بین بانوان در دانشگاه انتخاب شده است .

 

لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=80225

این خبر را به اشتراک بگذارید :