تصاویر و فیلم خرس قهوه ای در منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاهمزگی شهرستان شفت ثبت شد.

به گزارش پیک دانشجو رضا زمانی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شفت با اعلام این خبر گفت در پی گزارش دامداران منطقه خرمکش مبنی بر حمله وحوش به دام های اهلی و تلفات یک راس گاو ، کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شفت پس از حضور در منطقه و بررسی مسیرهای گذار و آثار ردپای حیات وحش ، نسبت به نصب دوربین تله ای (camera trape) در منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاهمزگی نمودند . پس از ۱۰ روز جمع آوری و بازبینی دوربین ها ، تصاویر و فیلم یک قلاده خرس قهوه ای ، ۴ قلاده شغال و یک راس گراز وحشی به ثبت رسیده بود .

 زمانی تصریح کرد  ثبت فعالیت های شبانه خرس قهوه ای با نام علمی ursus arctus  یکی از بزرگترین گوشتخواران ایران می باشد وزن آنها به حدود ۵۰۰ کیلوگرم هم میرسد . خرس ها از غذاهای مختلف گیاهی و حیوانی تغذیه می کنند . به لانه های زنبور عسل و کندوهای آنها دستبرد زده و عسل آنها را می خورند .

وی افزود: خرس قهوه ای یکی از گونه های شاخص جنگل های هیرکانی می باشد که با توجه به ثبت تصویر و فیلم خرس قهوه ای برای خسارت دیدگان ناشی از حمله این گونه در منطقه تشکیل پرونده و به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال گردید.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه خرس قهوه ای جز گونه های حمایت شده کشور می باشد شکار آن ممنوع است و جریمه هر قلاده خرس پانصد میلیون ریال می باشد .

 زمانی در پایان گفت: از آنجایی که قبل از شروع فصل زمستان ، خرس ها به شدت تغذیه می کنند از عموم دامداران تقاضا داریم که دامهای خود را در هنگام شب به نزدیک روستا و دامداری های خود انتقال دهند و از رها کردن دام بدون چوپان در مناطق جنگلی خودداری نمایند . از آنجایی که حفاظت از گونه های تنوع زیستی استان وظیفه همگان می باشد ، از عموم مردم خصوصأ ساکنین حاشیه جنگل و جنگل نشینان تقاضا داریم تا هرگونه مشاهده وحوش را به اداره حفاظت محیط زیست شفت اطلاع رسانی نمایند .

 

کلیدواژه ها :
لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=78745

این خبر را به اشتراک بگذارید :