چه شد که به یکباره ساعت ها محو تماشای شبکه های مجازی می شویم ولی تا جلد کتاب به نظرمان می آید گویی که سال هاست نخوابیده ایم و از فرط خواب آلودگی اشک از چشمانمان جاری می شود!

به گزارش پیک دانشجو در سال ۱۳۷۲ شمسی ۲۴  آبان به عنوان روز کتاب و کتاب‌خوانی تعیین شد.در حقیقت این روز آغازگر هفته کتاب و کتاب خوانی می باشد.در هفته کتاب، در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، و استان‌های کشور نمایشگاه‌ها و جشن‌های کتاب و سخنرانی در موضوع چاپ و نشرِ کتاب برگزار می‌شود.

در حقیقت نام گذاری یک هفته به این منظور هدفی ارزشمند در پی داشته است،هدفی برای اثبات تاثیر کتاب و کتاب خوانی در جامعه! چرا که هرچه جامعه و ملتی کتاب خوان تر باشند به طبع آن آسیب های اجتماعی کمتری را شاهد خواهیم بود.بر همگان آشکار است که بی گمان، هیچ ذخیره و میراثی سودمندتر و با ارزش تر از کتاب نیست؛ چرا که کتاب، مایه آرامش روحی انسان است. عاملی که انسان را به ساعت ها تفکر وا می دارد و مانند همدمی که اندوه را می زداید همیشه یار و یاور باقی می ماند ،مطالعه کننده را از تنهایی در می آورد و به او حکمت های جان پرور می آموزد.

شاید با خواندن چند سطر بالا تصور کنید که این سخنان شعاری بیش نیستند! با وجود اینکه این چند سطر حقیقت محضند ولی حق با شماست و در اینجا باید از خود بپرسیم چه کرده ایم که کتاب خوان نشده ایم؟ چه کرده ایم که آخرین کتابی که خوانده ایم را در خاطر نداریم؟ چه شده که مطالعه کتاب های با ارزش و جذاب تاریخی و اجتماعی و روان شناسی جایشان را تمام و کمال به  تلگرام و اینستاگرام و آپدیت هرروزه بیوگرافی هنرمندان در ذهنمان داده اند؟ و سوال آخر چه شد که به یکباره ساعت ها محو تماشای شبکه های مجازی می شویم و تا جلد کتاب به نظرمان می آید گویی که سال هاست نخوابیده ایم و از فرط خواب آلودگی اشک از چشمانمان جاری می شود!

اما پیش از آن که مسئله کتاب خواندن و دغدغه آن را برای شما تبدیل به یک جذابیت بی حد و حصر کنیم پیک دانشجو بر آن شده تا مروری بر روی موانع مطالعه داشته باشد،در حقیقت می توانیم از مواردی به عنوان موانع کتاب خوانی و علاقه مندی به این مقوله نام ببریم.برای مثال: احساس می کنیم سرعت خواندن ما بسیار کند است و پیشرفت خوبی نداریم،مطالعه کتاب ها را آغاز می کنیم اما آن ها را به پایان نمی بریم،در زمان مطالعه کردن، نمی توانیم به شکل کامل و مناسب، تمرکز داشته باشیم،کتاب خوانی برای ما خسته کننده است،حوصله متن های طولانی را نداریم،کتاب خوانی و مطالعه در کوتاه مدت برای بسیاری از ما، لذت ایجاد نمیکند،بسیاری از کتاب هایی که میخوانیم به توصیه یا تحمیل دیگران تعیین شده است،خواندن یک کتاب به تنهایی (و بدون مشارکت دیگران) کاری است که حوصله بسیار میخواهد که از حد توان بسیاری از ما خارج است و در لحظاتی که تصمیم به مطالعه و کتاب خوانی می گیریم، کتاب مناسبی در اختیار ما یا در ذهن ما وجود ندارد.

شاید اگر فقط یک راه قطعی برای پیشرفت وجود داشته باشد آن کتاب خواندن باشد و اگر در تلاشید تا خود را یک فرد کتاب خوان بنامید ولی به هزار و یک دلیل نمی شود بنابراین مرور چند نکته در این خصوص تبدیل به امری ضروری می شود.

اولین قدم برای شروع کتابخوانی این است که زمان و مکان مشخصی در نظر بگیرید،یک صندلی،یک میز،یک اتاق خلوت،یک گوشه و یا حتی یک پشتی در نظر بگیرید و خود را به آن عادت دهید،در این صورت ذهن شما شرطی می شود،به طوریکه هر وقت در آن مکان قرار گرفتید ذهن ،متمرکز و آماده برای کتاب خواندن می شود.

قدم دوم هدف گذاری است.شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید بیش از ۹۰ درصد از مردم بی هدف زندگی می کنند.گاهی از خرید خانه،خرید ماشین،قبولی در کنکور به عنوان هدف یاد می کنند که این خود یک اشتباه است،موارد نام برده تنها آرزوی این افراد است نه هدفشان.حال در خصوص کتاب خوانی از شما میخواهیم تا برای خودتان هدفی تعریف کنید،مثلا اگر بتوانید روزی ۳ صفحه کتاب بخوانید و همیشه بخوانید بهتر از روی ۳۰ صفحه است که گاهی آن را ترک کنید. اگر هم مدتی روزی سه صفحه خواندید هیجان زده نشوید و هدف خود را بالا نبرید. باید سیستم ذهن و زندگی ما به تدریج به سبک جدید عادت کند.

قدم سوم پیدا کردن سبک مورد علاقه تان در خصوص نحوه مطالعه و موضوع مطالعه است،برخی افراد ترجیح می دهند در سکوت مطالعه کنند و برخی در سروصدا را ارج می نهند، بعضی صندلی راحتی را می پسندند و بعضی دراز کشیدن یا نشستن رسمی،برخی کتاب های تاریخی و برخی کتاب های روان شناسی،برخی کتاب های سیاسی و برخی رمان، برای شروع اصلا وسواس به خرج ندهید و در هر حالت و در هر زمینه ای که مرتبط با ذائقه تان است و راحت تر هستید مطالعه خود را آغاز کنید.

قدم بعدی این است که سعی کنید کتابی بخرید که خوب ترجمه شده باشد چرا که متأسفانه در جامعه ما، ترجمه بسیار سلیقه ای است و زمانی شرایط در جامعه بدتر می شود که انسان های زیادی را می بینید که برای یادگرفتن بهتر زبان، دست به ترجمه کتاب ها می زنند.البته لازم نیست مطالعه مفصلی در خصوص بیوگرافی مترجمان داشته باشید بلکه برای حل این مشکل کافی است در زمان خرید کتاب، یک صفحه آن را به صورت تصادفی باز کنید و کامل بخوانید و اگر دیدید با نگارش راحت نیستید کتاب را نخرید.

در انتها باید گفت: پربرکت ساختن عمر و زمان حیات هر فرد می توان با مطالعه میسر بشود چرا که کار و تلاش برای زندگی به مانند باتلاقیست که هر چه بیشتر دست و پا بزنید بیشتر در آن فرو می روید بنابراین با وضع قانون مطالعه برای زندگی شخصی خود عمر خود را پر برکت سازید.

 

لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=78012

این خبر را به اشتراک بگذارید :