حسین بهمنش گفت: لبنان را باید درجه حرارات منطقه دانست. سعودی ها و رژیم صهیونیستی خوب می دانند که هرگاه می خواهند پروژه ی جدیدی در منطقه شروع کنند باید درجه شعله لبنان را روشن کنند تا حرارت منطقه را بالا ببرند.

دکتر حسین بهمنش در گفتگو با خبرنگار پیک دانشجو با بیان اینکه چندی است لبنان بار دیگر به سر خط خبرهای منطقه و جهان تبدیل شده است و این درحالی است که این بار نیز اسمی از حریری ها و سعودی ها به چشم می خورد اظهار داشت: به طور کلی باید گفت اگر از زاویه ژئوپولوتیک به لبنان و ماجرا چرایی استعفای سعد حریری آن هم در عربستان سعودی و در این برحه بنگریم به بخشی از علت و چرایی آن پی خواهیم برد.جهان از مناطق مختلفی تشکیل یافته است که هر منطقه نیز دارای زیر مناطقی است .

وی افزود: هر منطقه با مناطق دیگر دارای نقاط وصل یا به اصطلاح گوشواره های بین منطقه ای است که گرانیگاه جغرافیایی مناطق به شمار می آیند برای مثال برای منطقه موسوم به خاورمیانه و شمال آفریقا ، ایران به عنوان گوشواره اتصال با مناطق آسیای مرکزی و همچنین شبه قاره محسوب می شود.
استاد دانشگاه های گیلان در ادامه گفت:این نقش در گوشه غربی منطقه خاورمیانه را می توان برای لبنان در نظر گرفت. لبنان به واسطه موقعیت جغرافیایی ، قومی و مذهبی نه تنها گوشواره اتصال میان خاورمیانه عربی و منطقه مدیترانه ای و حتی اروپا محسوب بلکه در زیر نظامات منطقه نیز به عنوان محل اتصال و اشتراک زیر مناطق شامات، خلیج فارس و هویت فرهنگی تشیع محسوب می شود و از جهتی دیگر به دلیل همسایگی با فلسطین اشغالی نقشی نفس گیر برای رژیم صهیونیستی دارد.
وی با اشاره به اینکه از زمانی که لبنان از استعمار فرانسه خلاصی یافت همواره شاهد درگیری های قومی، نژادی و مذهبی در این کشور بوده ایم اظهار کرد: پس از پیمان طائف شاهد تقسیم قدرت نسبی و سپس چانه زنی های مداوم برای رسیدن به اجماع در شاکله حکومت لبنان بوده ایم. بر این اساس رئیس جمهور مختص مسیحی ها ، رئیس مجلس متعلق به شیعیان و نخست وزیر به عنوان رئیس دولت به اهل سنت تعلق گرفته است که پس از جنگ داخلی در این ور در دهه های ۷۰ و ۸۰ ارتش سوریه با حضور در این کشور نوعی ثبات را ایجاد نمود اما با آغاز هزاره جدید و تدوین دکترین خاورمیانه نوین توسط دولت بوش در سال ۲۰۰۵  رفیق حریری نخست وزیر وقت لبنان توسط موساد ترور شد در حالی که این واقعه با پروپاگاندای رسانه ای غرب و سعودی به گردن سوریه و حزب الله نهاده شد که مقدمه ای برای تضعیف لبنان و حمله سال بعد اسرائیل به لبنان شد.

این کارشناس سیاسی در پایان گفت: لبنان را باید  درجه حرارات منطقه دانست. سعودی ها و رژیم صهیونیستی خوب می دانند که هرگاه می خواهند پروژه ی جدیدی در منطقه شروع کنند باید درجه شعله لبنان را روشن کنند تا حرارت منطقه را بالا ببرند. توطئه جدید در لبنان پس از سناریو سوریه، عراق و کردستان از قبل پیش بینی نشد و باید اذعان کرد لبنان آبستن حوادث مختلفی خواهد بود که امید می رود با درایت دبیرکل حزب الله مدیریت شود.

کلیدواژه ها : ,,,
لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=77919

این خبر را به اشتراک بگذارید :