حتی دانشجویان زیادی با هماهنگی‌های انجام شده در شهرهای نجف، کربلا و یا در مسیر پیاده‌روی مستقر شدند و در حوزه‌های مختلفی همچون پزشکی، تهیه غذا، تجهیز محل اسکان، امانتداری و غیره به خدمت‌رسانی به زوار پرداختند که در این گزارش تصاویر آنها منتشر شده است.

به گزارش پیک دانشجو طبق آمار منتشرشده درباره بازگشت زائران اربعین حسینی، دیگر باید پرونده این مراسم در سال ۹۶ را بسته شده بدانیم و به بررسی میزان تحقق وعده‌های مسئولین بپردازیم. همانطور که پیش‌بینی می‌شد تعداد زائران ایرانی مراسم اربعین در سال جاری با افزایش روبرو شد و در حالی که این تعداد در سال گذشته دو میلیون و ۵۰ هزار نفر ثبت شده بود در سال جاری به دو میلیون و ۳۲۰ هزار نفر افزایش پیدا کرد.

* حضور پررنگ جوانان ایرانی در مراسم اربعین
با وجود اینکه اقشار مختلف مردم ایران در مراسم اربعین حسینی حضور داشتند اما به جرات می‌توان گفت جوانان و علی‌الخصوص دانشجویان ایرانی پررنگ‌ترین نقش را در این زمینه ایفا کردند. در بسیاری از دانشگاه‌های سراسر کشور تشکل‌های دانشجویی با تشکیل کاروان و انجام مراحل ثبت‌نام و پذیرش به صورت دسته جمعی عازم سفر اربعین شدند. از این فراتر حتی دانشجویان زیادی با هماهنگی‌های انجام شده در شهرهای نجف، کربلا و یا در مسیر پیاده‌روی مستقر شدند و در حوزه‌های مختلفی همچون پزشکی، تهیه غذا، تجهیز محل اسکان و غیره به خدمت‌رسانی به زوار پرداختند. طبق اعلام مسئول روابط عمومی معاونت جهادسازندگی سازمان بسیج دانشجویی، ۳۲ گروه جهادی از ۱۸ استان با ظرفیت بیش از ۱۱۰۰ جهادگر در اربعین امسال نقش آفرینی کردند.

در ادامه قصد داریم به تشریح قسمتی از فعالیت‌های دانشجویی در ایام اربعین اشاره کنیم:

* تجهیز محل اسکان زائران اربعین
در مدت حدود یک ماه مانده به روز اربعین حسینی تعداد قابل توجهی از دانشجویان جهادگر ایرانی از دانشگاه‌های مختلف کشور به صورت داوطلبانه در شهرهای نجف و کربلا مستقر شده و فعالیت خود برای تامین و تجهیز محل اسکان زائران اربعین آغاز کردند. تجهیز صحن حضرت زهرا(س) در جوار حرم مطهر امیرالمومنین(ع) و همچنین مجتمع فردوس در کربلای معلی از جمله اماکنی بود که برای اسکان دانشجویان تدارک دیده شده بود و تجهیز این اماکن از سوی دانشجویان جهادی انجام شده بود.

* تهیه و طبخ غذا برای زوار اربعین
با وجود فعالیت مستمر موکب‌های عراقی و تامین غذای زائران اربعین حسینی با این حال دانشجویان جهادگر ایرانی برای تسهیل دسترسی زائران به غذا، در شهرهای نجف و کربلا اقدام به تهیه و طبخ غذا نموده و آن را در بین زائران توزیع می‌کردند.

* خدمت به زائران اربعین در مرزها
دانشجویان جهادگر علاوه بر اینکه در شهرهای کربلا و نجف اقدام به خدمت‌رسانی می‌کردند، با استقرار موکب در مرزهای مختلف کشور به زائران تسهیلات ارائه کردند. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به خدمات گروه‌های جهادی بسیحج دانشجویی به زائران پاکستانی در مرز میرجاوه استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد. همچنین برخی از دانشجویان جهادگر با استقرار در مرز مهران از زائران اربعین حسینی یذیرایی کردند.

* خدمات پزشکی دانشجویان به زوار
در ایام اربعین ۹۶، خدمات دانشجویان به زائران اربعین حسینی تنها به ارائه غذا و تجهیز محل اسکان محدود نشد و فراتر از آن، جهادگران به ارائه خدمات درمانی و پزشکی پرداختند.

در ادامه ویدئویی درباره خدمات مختلف گروه‌های دانشجویی در ایام اربعین آمده است:

دانلود

تصاویر فعالیت‌های دانشجویان جهادگر در ایام اربعین در ادامه آمده است:

فعالیت دانشجویان یزدی در نجف اشرف

فعالیت دانشجویان یزدی در نجف اشرف

فعالیت‌های دانشجویی در موکب استان لرستان

فعالیت‌های دانشجویی در موکب استان لرستان

فعالیت‌های دانشجویی در موکب استان لرستان

موکب دانشگاهیان استان مازندران در مرز مهران

موکب دانشگاهیان استان مازندران در مرز مهران

موکب دانشگاه آزاد ایلام در مرز مهران

موکب دانشگاه آزاد ایلام در مرز مهران

خدمات دانشجویان به زائران پاکستانی

خدمات دانشجویان به زائران پاکستانی

خدمات پزشکی دانشجویان در عمود ۹۰۲

خدمات پزشکی دانشجویان در عمود ۹۰۲

کلیدواژه ها :
لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=77882

این خبر را به اشتراک بگذارید :