فرهنگ سازی سیره اهل بیت گاها شاید با میلیاردها تومان هزینه آن طور که باید و شاید تاثیرگذار نباشد ولی پیاده روی اربعین که تجلی انسجام شیعیان جهان اسلام است می تواند بزرگ ترین عامل موثر در زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورایی باشد.

به گزارش پیک دانشجو یکی از بزرگ ترین وقایع تاریخی جهان اسلام اربعین حسینی است که در سال ۶۱ هجری توسط ائمه اطهار و اهل بیت(ع) عصمت و طهارت آنان در کربلا رخ می دهد،این حادثه بی بدیل با وجود حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) که نقش بسیار پررنگی در زنده نگه داشتن آن ایفا کرده اند منجربه گسترش هرچه بیشتر دین مبین اسلام در سراسر جهان شده است،عمق و تاثیر گذاری این حاثه به حدی است که تا به حال کسی حتی دشمنان قسم خورده اسلام آن را نهی یا رد ننموده اند.

حتی می توان جاذبه های این حادثه را معجزه نامید چرا که متفکران،روشنفکران،فلاسفه و بسیاری از دانشمندان نامدار جهان که هیچ گونه سنخیتی با اسلام و امام حسین(ع) و مکتب آن حضرت ندارند و شاید بتوان گفت از مخالفان این مکتب به شمار بیایند اما آن حضرت را ستوده اند و این مسئله خود نیز جای تفکر دارد.پروفسور ادوارد براون مستشرق معروف درباره مصیبت امام حسین(ع)  در کربلا می گوید:یادآوری واقعه کربلا که در آن سبط رسول بعد از تحمل آزار و عطش به شهادت رسید کافی است تا در سردترین و سست ترین افراد اثر گذاردو حتی کسانی را که به امور حماسی و حزن آور اعتنا و توجهی ندارند به خود آورده و روح آن ها را به مدارج کمال بالا برد،به حدی که درد و مرگ برای آنان چیزی بی ارزش شود.

باید دانست امام حسین(ع) و قیام ایشان می تواند الگویی بی کم و کاست و کامل از هر جهت برای هر ملت آزادی خواه باشد و حال چه اقدامی بزرگ تر و تاثیرگذار تر از پیاده روی اربعین که تصاویر و فیلم های آن در تمام دنیا مخابره می شود! این پیاده روی نقش مهمی در ترویج و تبلیغ و شناساندن فرهنگ حسینی نه تنها در برابر وهابیت که تمام تلاش خود را می کنند که فضایل و ارتباط ما را با اهل بیت(ع) قطع کنند و بلکه در برابر تمامی دشمنان اسلام که سعی در خاموش ساختن شعله اسلام دارند، دارد.

پیاده روی اربعین از نظر فرهنگی باعث می شود که دنیای غرب و دشمنان بیش از پیش به تاثیر فرهنگ اهل بیت (ع)  بر ساماندهی جامعه و انسجام آن پی ببرد و به همین دلیل نمی توانند این حرکت عظیم انسانی که بر محور امام حسین (ع) شکل گرفته است را نادیده بگیرند.

در انتها باید گفت:فرهنگ سازی سیره اهل بیت گاها شاید با میلیاردها تومان هزینه آن طور که باید و شاید تاثیرگذار نباشد ولی پیاده روی اربعین که تجلی انسجام شیعیان جهان اسلام است،که در آن نه تنها شیعیان مشتاق از تمام دنیا بلکه مسیحیان دلباخته به امام حسین(ع) هم حضور دارند می تواند بزرگ ترین عامل موثر در زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورایی باشد.

کلیدواژه ها :
لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=77769

این خبر را به اشتراک بگذارید :