نکته حزن انگیز این تراژدی زمانی فرا می رسد که در می یابیم یکی از دلایل از بین رفتن این گونه با ارزش در حال انقراض گیر افتادن این حیوان در تور صیادان و ضرب و شتم آن است.

به گزارش پیک دانشجو استان گیلان با ظرفیتی بی نظیر در حوزه طبیعت گردی و صنعت جهانگردی دارای مناطق زیست محیطی زیادی است که هر کدام می توانند به عنوان فرصتی بی بدیل در این حوزه مورد توجه قرار گیرند.پوشش جنگلی و مرتعی گیلان قابلیت زیست انواع گونه های حیات وحش از قبیل پلنگ، آهو و بزکوهی و فک و غیره را دارد؛ با توجه به اینکه این گونه های منحصر به فرد در گذشته های دور در گیلان به وفور یافت می شد اما امروزه به دلیل گسترش سلاح های غیرمجاز و افزیش شکارچیان این گونه ها تا مرز انقراض پیش رفته اند.

متاسفانه روند شکار بی رویه، تخریب جنگل ها و گسست زنجیره حیات جانوری گیلان از معضلات جدی استان است، در همین خصوص در حیطه مسائل دریایی باید گفت: فک خزری نیز یکی از پستانداران کمیاب آبزی دنیا است که فقط در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن زندگی می‌کند و تنها پستاندار دریای خزر محسوب می‌شود که به دلیل صید بی‌رویه و به ‌هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیّت نیازمند حمایت بین‌المللی دارد.

نکته حزن انگیز این تراژدی زمانی فرا می رسد که در می یابیم یکی از دلایل از بین رفتن این گونه در حال انقراض ضرب و شتم آن و گیر افتادن این حیوان در تور صیادان است،همچنین گرفتار شدن در دام صیادان و رها شدن در ساحل هم نوع دیگری از کشتار بی رحمانه این حیوان با ارزش به شمار می رود.

باید دانست این یک تهدید بزرگ و هشدار مهم برای منطقه است که طی سه دهه ۹۰۰ هزار فک خزری از بین رفته است،زیرا این گونه تنها پستاندار دریای خزر و گونه بومی این منطقه است، از سویی دیگر در دهه ۹۰ میلادی جمعیت این گونه حدود یک میلیون بود که متاسفانه اخیرا با سرشماری های هوایی صورت گرفته مشخص شد با نگاه مثبت می توان گفت حدود ۱۰۰ هزار فک خزری باقی مانده است.همچنین عاملی دیگری مانند شیوع نوعی بیماری ویروسی که از سگ‌سانان به فک منتقل می شود در سال های ۲۰۰۲، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ منجر به مرگ دسته جمعی فک ها شد و یکی از دلایل کاهش این گونه به شمار می رود.

خوشبختانه باید گفت تمهیدات خوبی در راستای پیشگیری از انقراض این گونه ارزشمند دریایی اندیشیده شده است به طوریکه کشورهای حاشیه خزر به جز ایران برای صید و شکار فک خزری به منظور بهره برداری از پوست، گوشت و یا حتی روغن این گونه حیوانی، سهمیه مشخص تعیین می کردند ولی قرار گرفتن این گونه در لیست گونه در معرض خطر انقراض منجر به ممنوعیت صدور مجوز شکار و صید می شود و از این پس کشورها اجازه ندارند سهمیه ای برای شکار یا صید گونه فک خزری تعیین کنند. همچنین گونه فک خزری به ضمیمه کنوانسیون گونه های مهاجر منجر به افزایش همکاری های منطقه ای و بین المللی برای حفاظت از تنها گونه پستاندار دریای خزر خواهد شده است،اما نباید فراموش کرد که با وجود تمام این اقدامات بازدارنده باز هم روزهای بسیاری شاهد این اتفاقات تلخ و ناخوشایند از سوی دشمنان محیط زیست هستیم!متاسفانه فک دریای خزر تنها گونه در خطر انقراض در استان گیلان نمی باشد و در زیر به برخی از این حیوانات ارزشمند حیات وحش  گیلان که قطع به یقین حیات انسان ها در گرو حیات این جانواران است اشاره خواهیم داشت؛

مرال یکی از بزرگترین انواع گوزن و بزرگترین گوزن بومی ایران است و با این که در گذشته جمعیت بسیار زیادی در اغلب نواحی جنگلی سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز و دامنه‌های زاگرس داشت، امروزه تنها در برخی از ارتفاعات دور از دسترس البرز مرکزی و شرقی پیدا می‌شود.

Red deer stag 2009 denmark.jpg

گیلان‌شاه خالدار، پرنده‌ای نادر است که در مناطق جنوب دریای خزر، خلیج‌فارس و سیستان دیده می‌شود. این پرنده کوچک در حال انقراض است. گفته می‌شود جمعیت این پرنده به حدود کمتر از ۵۰ عدد رسیده است.

Related image

خروس کولی شکم سیاه پرنده ای است آبزی با پاهای بلند که به واسطه سطح پشتی نخودی رنگ، گردن سفید و کلاه سیاهی که مانند کاکلی بر روی گردنش برگشته است قابل تشخیص است. شبیه دیدومک است و فرم کلی بدنش دوکی شکل است با بدنی کشیده و انتهای باریک که رنگ پیشانی و روی سرش سیاه می باشد و پرهای بلندی دارد که مانند کاکلی کوتاه از پشت سرش آویزان است.این پرنده در دشت‌های ماسه‌ای یا علفزارها و زمین‌های بایر، همچنین کرانه‌های دریاها به سر می‌برد. در ایران، زمستان‌ها به صورت مهاجر عبوری، در نواحی دریای خزر و شمال غربی کشور، همچنین جنوب کشور در کرانه‌های خلیج فارس دیده شده است.
تصویری از فک درحال انقراض دریای خزر

 

پیک دانشجو در ادامه  (تصاویر) پرتره های استودیویی از حیوانات در حال انقراض را منتشر می کند؛

تصاویر/ پرتره‌های استودیویی از گونه‌های در حال انقراض
گونه در حال انقراض پلنگ با نام ” Panther”
تصاویر/ پرتره‌های استودیویی از گونه‌های در حال انقراض
گونه در حال انقراض “پانگولین خجالتی”
تصاویر/ پرتره‌های استودیویی از گونه‌های در حال انقراض
شامپانزه در معرض خطر؛  وجه مشترک بسیار زیادی بین انسان‌ها و شامپانزه توسط دانسمندان کشف شده است و همین امر سبب شده که بسیاری از این حیوانات به اسارت گرفته شده و در سیرک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
تصاویر/ پرتره‌های استودیویی از گونه‌های در حال انقراض
گونه نادر و در حال انقراض جوجه تیغی “آمور”
تصاویر/ پرتره‌های استودیویی از گونه‌های در حال انقراض
گونه در حال انقراض “روباه صحرا”
تصاویر/ پرتره‌های استودیویی از گونه‌های در حال انقراض
 کُکورل از خانواده لامورها در معرض خطر؛  این گونه یکی از سه گونه موجود از لامورهاست. تخریب جنگل‌ها توسط انسان که زیستگاه اصلی و حیاتی ککورل‌ها به شمار می‌آید در چند سال گذشته به شدت بقای این حیوانات را تهدید کرده است.
تصاویر/ پرتره‌های استودیویی از گونه‌های در حال انقراض
گونه در حال انقراض “موش صحرایی برهنه” از تیره موش‌های آفریقایی که در شرق آفریقا زندگی می‌کند.
تصاویر/ پرتره‌های استودیویی از گونه‌های در حال انقراض
گونه در حال انقراض “پرزبان کاکل‌فری” نام علمی “Pteroglossus beauharnaesii” نام یک گونه از سرده پرزبان است.
تصاویر/ پرتره‌های استودیویی از گونه‌های در حال انقراض
گونه در حال انقراض لاک پشت “چلودینا”
لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=77739

این خبر را به اشتراک بگذارید :