مغز به عنوان پیچیده ترین عضو بدن انسان شناخته می شود،با وجود آنکه تنها ۲درصد وزن بدن شامل مغز است اما بین ۲۰ تا ۳۰درصد از انرژی را مغز مصرف می کند.

به گزارش پیک دانشجو مغز انسان به منزله مرکز فرمان دستگاه عصبی انسان است. مغز پیام‌های ورودی را از اندام‌های حسی بدن دریافت می‌کند و پیام‌های خروجی را به عضلات می‌فرستد. ساختار اصلی مغز انسان مشابه با مغز سایر پستانداران است، اما نسبت اندازه مغز به اندازه کل بدن در انسان بزرگتر از همه پستانداران است.

جالب است به چند واقعیت خواندنی در خصوص مغز انسان اشاره داشته باشیم ،برای مثال: نسبت اندازه مغز بدن در انسان از همه مهره داران بزرگ تر است و وزن مغز انسان در حدود ۱/۵ کیلو گرم در بدن می باشد که همین میزان حدود ۲ درصد از وزرن کل بدن را تشکیل می دهد،پیچیدگی مغز انسان به حدی است که حدود ۸۶ میلیارد سلول عصبی(نورون) و میلیارد ها رشته عصبی (آکسون و دندریت) را در خود جای می دهد.

به طور کلی سردرد،آلزایمر،تومور مغزی،خونریزی مغزی و سکته مغزی از شایع ترین انواع امراض و بیماری های مغزی می باشند که در مورد برخی از آن ها به خلاصه اشاره ای خواهیم داشت:

سردرد:انواع بسیار زیادی از سر دردها وجود دارند که بعضی از آنها می‌تواند خطرناک باشد، اما اغلب سر دردها مشکل جدی نیستند و معمولاً با مصرف قرص‌های مسکن برطرف می‌شوند.

آلزایمر: کاهش عملکردهای شناختی مغز در اثر مرگ یا سوء عملکرد سلول‌های عصبی مغز می‌تواند منجر به بروز آلزایمر و یا زوال عقل شود.

سکته مغزی: این نوع از سکته هنگامی رخ می دهد که یک لخته خونی باعث انسداد شریان خون رسان به مغز می شود و یا یک رگ خونی مغز پاره شده و خونرسانی به بخشی از مغز متوقف می شود و در عرض چند دقیقه پس از این حادثه سلول های مغز شروع به مردن می کنند.

تومور مغزی: تومورهای مغزی اعم از اینکه از نوع سرطان مغز  بدخیم یا خوش‌خیم باشند معمولاً به دلیل فشاری که بر روی بافت طبیعی مغز وارد می‌کنند، باعث بروز مشکلاتی برای بیمار خواهند شد.

از دیگر ویژگی های برجسته مغز انسان می توانیم به دو نیمه بودن آن اشاره داشته باشیم ،مغز انسان به دو نیمکره چپ و راست تقسیم می‌شود که به وسیله یک دسته از رشته‌های عصبی به نام جسم پینه‌ای به هم متصل شده‌اند.

دو نیمکره مغز تا حد بسیار زیادی، البته نه به طور کامل، متقارن و شبیه به هم هستند. مغز چپ تمامی عضلات سمت راست بدن را کنترل می‌کند و مغز راست، کنترل سمت چپ بدن را بر عهده دارد. یکی از دو نیمکره مغز می‌تواند به طور جزئی بر نیمکره دیگر غالب باشد و همین عامل باعث راست دست یا چپ دست بودن یک فرد می‌شود.

تصورات رایج در مورد کیفیت‌ها و برتری‌های “مغز چپ” و “مغز راست” در واقع یک سری کلیات عوامانه است که شواهد علمی چندانی در تأیید آن وجود ندارد. با این حال، چند تفاوت مهم بین این دو ناحیه وجود دارد برای مثال: نیمکره چپ مغز شامل مناطقی است که در توانایی‌های گفتاری و زبانی نقش دارند (ناحیه بروکا و ناحیه ورنیکه) و همچنین با توانایی محاسبات ریاضی و بازیابی واقعیت‌ها نیز ارتباط دارد.

در حالی که نیمکره راست مغز در پردازش‌های سمعی و بصری، مهارت‌های فضایی و قابلیت‌های هنری و به طور کلی، مهارت‌های غریزی یا خلاقانه نقش دارد، هرچند که هر دو نیمکره مغز در این عملکردها درگیر هستند. در واقع همه افراد در تمامی اوقات در حال استفاده از هر دو نیمکره مغز هستند.در تصویر زیر به طور کامل به این ویژگی ها اشاره شده است:

s3

بعد از ارائه توضیحات مختصر ولی کامل در خصوص بارز ترین ویژگی های مغز انسان، حال قصد داریم تا در این گزارش به عادات رایجی که مغز انسان را نابود می سازد اشاره ای داشته باشیم.بد نیست بدانیم برخی عادت‌‌های روزمره در طول زمان، مشکلات زیادی برای مغز ایجاد می‌کنند. با تعدادی از این عوامل آسیب‌زا آشنا شوید:

عدم ارتباط با دیگران: تحقیقات نشان می‌دهد، حتی ده دقیقه ارتباط گفتاری روزانه، توانایی ذهنی را افزایش می‌دهد. صحبت‌کردن به تحریک مغز کمک می‌کند و ساکت بودن می‌تواند در بلندمدت، تضعیف فعالیت این اندام مهم را درپی داشته باشد.

مصرف زیاد قندها: قند زیاد بر فاکتور نوروتروفیک مغز (BDNF) که مسئول تولید نورون‌هاست، تاثیر نامطلوب می‌گذارد. BDNF در تشکیل حافظه بلندمدت و یادگیری، نقش مهمی دارد و آسیب به آن یکی از آسیب‌های مهم به مغز تلقی می‌شود.

نخوردن صبحانه: نخوردن صبحانه، یکی از آسیب‌زننده‌ترین عادت‌ها به مغز است. تحقیقات نشان می‌دهد، دانش‌آموزانی که به طور منظم صبحانه می‌خورند، عملکرد بهتری در مدرسه دارند. نخوردن صبحانه، باعث کاهش قند خون می‌شود و بر عملکرد مغز تاثیر منفی می‌گذارد.

مصرف فست فودها: مصرف زیاد فست‌فودها در رژیم غذایی بر ارتباط میان سلول‌های مغزی تاثیر می‌‌گذارد و تشکیل حافظه بلندمدت و کوتاه‌مدت را دچار مشکل می‌کند.

پوشاندن سر هنگام خواب: پوشاندن سر با پتو هنگام خواب، میزان اکسیژنی را که وارد بدن می‌شود، کاهش می‌دهد. در این حالت، تنفس هوایی که حاوی مقادیر زیادی دی‌اکسیدکربن است، باعث می‌شود اکسیژن کمتری به مغز برسد و مغز در بلندمدت آسیب ببیند.

رژیم غذایی سخت: در طول یک رژیم غذایی سخت، فقط بدن نیست که وزن از دست می‌دهد. براساس تحقیقات، محدودیت‌های غذایی سخت در رژیم غذایی باعث می‌شود، مغز به خوردن خودش بپردازد.

کمبود آب بدن :۷۰ تا ۸۰ درصد مغز را آب تشکیل می‌دهد. افزون بر این، آب مسئول رساندن مواد مغذی ضروری به مغز است. بنابراین مغز زمانی بهترین عملکرد را نشان می‌دهد که بدن دچار کمبود آب نباشد.

ورزش نکردن: ورزش با تاثیرات مثبت بر سنتز فاکتور نوروتورفیک، می‌تواند به عملکرد بهتر مغز و تشکیل حافظه بلندمدت کمک کند.

ورزش ندادن مغز: در سنین ۱۶ تا ۲۵ سال، بهره‌وری مغز به اوج خود می‌رسد و پس از آن بتدریج شروع به کاهش می‌کند، اما تحقیقات گسترده نشان می‌دهد، تمرینات منظم مغزی (مانند مطالعه و حل کردن پازل) می‌تواند عملکرد مغز را حتی در افرادی که شاهد علائم اولیه زوال عقل هستند، به میزان چشمگیری بهبود بخشد.

در انتها باید گفت: مغز به عنوان پیچیده ترین عضو بدن انسان شناخته می شود،با وجود آنکه تنها ۲درصد وزن بدن شامل مغز است اما بین ۲۰ تا ۳۰درصد از انرژی را مغز مصرف می کند،در این گزارش سعی شد تا از اهمیت بالای مغز در بدن و همچنین در زندگی انسان گفته شود،همه انسان ها در زندگی اهدافی را دنبال می کنند و برای دست یابی به اهداف خود همواره تلاش می کنند،اما در این میان برخی به قیمت از بین بردن سلامتی جسمی و روحی خود به اهداف مد نظر دست میابند که این خود جای تاسف دارند.بنابراین زین پس بهتر است با در نظر داشتن ویژگی های مهم بدنی خود را راستای زندگی و اهداف آن گام بر داریم.

لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=77239

این خبر را به اشتراک بگذارید :