مهدی رئوف گفت:نگاه رقابتی جهت بالا بردن کیفیت امور امری شایسته است. اما اینکه دولت ها و مسئولین به جای اینکه حرکت های جهادی و به طور کل طرح های سازندگی را به عنوان اهرمی کمکی در کنار دستگاه اجرایی خودشان ببیند ، بعضا به چشم رقیب به آنها نگاه میکنند ،این محل اشکال است.

مهدی رئوف دانشجوی جهادگر استان گیلان در گفتگو با خبرنگار پیک دانشجو با بیان اینکه  برای پی بردن به اهمیت و جایگاه حرکت های  جهادی نیازمند بررسی سیر تاریخی این مدل مدیریتی در تاریخ انقلاب اسلامی هستیم، اظهار کرد:فرماندهان، مدیران و بدنه جهادگر و با تجربه ای که در دوران طلایی جهاد سازندگی یعنی دفاع مقدس ، آب دیده گشته و تجربیات گران سنگ بسیاری را که مرهون اعتماد به جوانانی انقلابی متعهد و متخصص بود، بدست آورده بودند. هم آن هایی که در قالب بچه های جهاد سازندگی و جهاد خودکفایی به مقابله با تحریم های نظامی،  لوجستیکی و اقتصادی پرداخته بودند، با پایان جنگ تحمیلی و شروع دوران به اصطلاح سازندگی در کشور پا در رکاب عرصه ی خدمت گذاری گذاشته و بیش از پیش به مناطق محروم به ویژه جنگ زده رسیدگی کردند،حرکتی که درصنعت و عمران و آبادانی با نگاه جهادی ادامه پیدا کرد.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه با بدسلیقه گی و اشتباهات پی در پی مدیران اجرایی کشور در دهه های بعد به ویژه در دولت های کارگزاران و اصلاحات ، جهاد سازندگی تا حد وزارت جهاد کشاورزی تقلیل پیدا کرد تا به مانند بسیاری از دستاورد های عظیم انقلاب اسلامی به مرور زمان به دست فراموشی سپرده شود، افزود: اما بحمدالله با شکل گیری بسیج سازندگی به دستور رهبر فرزانه انقلاب در دهه ی گذشته خدمات شایان الذکری صورت گرفت و اثرات بی بدیل این واجب فراموش شده در سطح جامعه به چشم میخورد.شکل گیری گروه های جهادی مردمی و خودجوش در اقشار مختلف به خصوص قشر دانشجو که مصداق واقعی” آتش به اختیار” بوده و هست، سبب شد راه حرکت به سوی محرومیت زدایی هموار تر شود.
وی در ادامه افزود:بسیج و سپاه که امروز متاسفانه توسط برخی جریانهای آگاه و ناآگاه در داخل و خارج کشور مورد هجمه و تهمت های ناروا قرار میگیرند دوشادوش دولت ها در جغرافیایی به بزرگی تمام نقاط کم برخوردار میهن اسلامی به کمک مجریان و دست اندرکاران امر و مسئولان شتافتند و هرجا که نیاز به حضور بود اعلام آمادگی کردند و سعی کردندعقب ماندگی های موجود را با همت مضاعف خودشان جبران کنند.
این فعال دانشجویی با بیان اینکه هرساله صدها طرح کوچک و بزرگ عمرانی، بهداشتی، اشتغال زایی و … با کار مطالعاتی دقیق و تلاش شبانه روزی توسط انسان هایی خدوم و ایثارگر که همچون نسل گذشته در سنگری دیگر به جهاد مشغول هستند با نام اردوهای جهادی بسیج سازندگی در کشور به بهره برداری میرسد، گفت: اما علی رغم همه توفیقاتی که در این سال ها بدست آمده ، مشکلات و موانع بسیاری همواره پیشروی حرکت های جهادی بوده و هست. شاید یکی از این مسائل مهم و اساسی که هنوز پا برجاست و در دوره های مختلف هم به چشم می خورد عدم اهتمام مدیران استانی و بخشی جهت استفاده صحیح و بهینه از این ظرفیت عظیم مردمی و کم هزینه بوده است. به گونه ای که متاسفانه همچنان مسائل سیاسی و حواشی ها بر عزم راسخ جهت بسیج همه ظرفیت ها برای رفع محرومیت و استضعاف صورت نمی گیرد.
مهدی رئوف افزود:نگاه رقابتی جهت بالا بردن کیفیت امور امری شایسته است. اما اینکه دولت ها و مسئولین به جای اینکه حرکت های جهادی و به طور کل طرح های سازندگی را به عنوان اهرمی کمکی در کنار دستگاه اجرایی خودشان ببیند ، بعضا به چشم رقیب به آنها نگاه میکنند ،این محل اشکال است. البته تا حدی حق هم دارند زیرا  طرح هایی که درگیر بروکراسی های اداری هستند و الزامات دست پا گیر و پیچ و خم ادارات و مدیریت های پیر و فرسوده را به دنبال دارند و سالها طول می کشند  با ورود عده ای جوان تازه کار اما دغدغه مند در یک سیکل زمانی کوتاه و جهادی انجام می شوند که مدیریت خودشان را زیر سوال می برد و باید هم چنین مدیریتی چابکی را رقیب خود بدانند.

این فعال دانشجویی اضافه کرد: امروزه به دلیل عدم بهره گیری از مدیرانی با روحیه جهادی سبب شده بسیاری از کارهای بر زمین مانده با گذشت زمان همچنان خاک بخورنددر صورتی که در روی دیگر سکه با نگاه جهادی و روحیه ی انقلابی ،متخصصان متعهدی وجود دارند که در بسیاری از عرصه ها پیشرفت های بزرگی داشته اند واقعا جای تاسف دارد کشوری که در اکثر امور و تجهیزات دفاعی خودکفاست و در صنایع موشکی ، ناو جنگی ، خودروهای نظامی در شرایطی که ۳۸ سال است که تحریم علمی و تجاری است ، چنین پیشرفت محسوسی کرده، اما هنوز در ساخت صنایعی نظیر خودرو سازی به صورت ایمن و پیشرفته درجا میزند.

وی ادامه داد:کشوری که روزی آماج حملات موشکی دشمن بعثی بود و آرزوی داشتن یک موشک را داشت امروز جواب ترقه بازی تروریست ها را با موشک می دهد، اما کیفیت جاده های شهری توسعه حمل نقل عمومی و ریلی اش در شان ملت بزرگ ایران نیست! امروز راه برون رفت از مشکلات و رسیدن به اهداف سند چشم انداز نگاه جهادی ،چابک سازی و بهرمندی از مدیران با روحیه جهادی است تا همانطور که در امنیت در منطقه و بلکه جهان زبان زد هستیم در اقتصاد و فرهنگ نیز به جایگاه اصلی خودمان برسیم.
وی در پایان گفت:امروز بسیاری ازجوانان و دانشجویانی که در قالب اردوهای جهادی در روستاها و مناطق محروم کشور حضور پیدا می کنند، قطعا کارگزار و مدیران آینده کشور هستند و چه خوب است که در این دوره از زندگی شان فقر و محرومیت را به چشم دیده اند و نه شنیده اند و فردا که زمام امور را در دست گرفتند مشکلات را جهادی و با دغدغه دنبال می کنند نه از پشت میز و زیر باد کولر! در آخر سوال من این است که به واقع امروز چقدر به این سفارش امام بزرگوار ما عمل کردیم که ” نمی شود با روحیه اشرافی گری و کاخ نشینی به یاد محرومین و کوخ نشینان بود”!؟

کلیدواژه ها :
لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=73908

این خبر را به اشتراک بگذارید :