شاید دورهمی‌های شب یلدا آخرین نقطه شلوغی و دورهمی‌های خانواده‌هایی باشد که به نوعی با فضای دانشگاه یا کنکور مرتبطند. غالب خانواده‌هایی که دانشجو دارند، غرق سکوت و مهیای ایجاد فضای مطلوبی برای مطالعه دانشجویشان می‌شوند.

 هر چه فصل امتحانات نزدیکتر می‌شویم، دشواری‌های دو آزمون مهم دیگر یعنی دکتری و کارشناسی ارشد نیز به چشم می‌آیند و فضای جامعه داشگاهی و داوطلبین این آزمون حساس و مهم کشوری را در حاله‌ای سکوت و مطالعه فرو می‌برند.

به گزارش خبرنگار صنفی – آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ بعد از گذشت اعیاد و تعطیلی‌های پی‌درپی اخیر، شاید دورهمی‌های شب یلدا آخرین نقطه شلوغی و دورهمی‌های خانواده‌هایی باشد که به نوعی با فضای دانشگاه یا کنکور مرتبطند.

دیگر تا پایان امتحانات و شروع ترم جدید، خبری از شلوغی سر و صدا نیست چون غالب خانواده‌هایی که دانشجو دارند، غرق سکوت و مهیای ایجاد فضای مطلوبی برای مطالعه دانشجویشان می‌شوند.

کنکوری‌ها نیز به فراخور زمان، درگیر فضای خشک و خاموش کنکور می‌شوند؛ جایی که دیگر نه میهمانی می‌شناسد و نه دورهمی؛ داوطلبین دکتری اما کار راحت‌تری دارند و تا پیش از عیدنوروز، خیالشان راحت می‌شود اما ارشدی‌ها باید ایام عید خود را نیز برای مطالعه برنامه‌ریزی کنند و احتمالا با سختی‌هایی مواجه خواهند شد.

بر این اساس، چند توصیه کوتاه و مفید در زمینه مدیریت زمان و برنامه‌ریزی مناسب برای ایام پیش رو را به تمام امتحانی‌های عزیز معرفی می‌کنیم:

– لحظه‌ها با سرعتی روزافزون در حال سپری شدن هستند و ما را به فاصله ای ۱۲۰ روزه تا آزمون کارشناسی‌ارشد رسانده‌اند.
– زمان بسیار محدودی پیش روی ما است که استفاده از هر ساعت آن برای موفقیت ضروری است.
– باید کم کم برنامه های زندگی خود را تغییر دهید و سعی کنید هر روز بیشتر از دیروز کنکوری باشید.
– اگر تغییر ساعات کاری در اختیار شما است تا حد امکان آن را کاهش دهید.
– از تفریحات غیرضروری کناره بگیرید و ساعات تلوزیون و تلگرام و … خود را محدود کنید.
– برای داوطلبان غیرشاغل معمولاً کاهش ساعات خواب بسیار راهگشا است.
– مواظب باشید ساعات خواب شما از هشت ساعت در شبانه روز بیشتر نشود.
– وقتی به عمر رفته نگاه می‌کنیم می‌بینیم که چقدر زود گذشته و مطمئن باشید این ۱۲۰روز هم خیلی سریع تر از آنچه فکر می‌کنید خواهد گذشت. حتی به شروع جدی از فردا هم فکر نکنید.
– همین امروز را غنیمت بشمارید.
– سعی کنید از امروز بیشترین استفاده را ببرید.
– طوری که شب هنگام از عملکرد خود رضایت کامل داشته باشید.
– رضایت از خود منبعی بیکران برای آرامش است.
– وقتی خوب درس خوانده باشید، خواب دلنشینی هم در انتظار شما است.
– سعی کنید همین روزهای کنکوری هم از روزهای قشنگ زندگی شما باشد.
– روزهایی که احساس با برنامه بودن، مفید بودن و پایبندی به برنامه‌ها لحظه‌ها زیبایی برایتان رقم می‌زند.

مطمئن باشید کسانی که رتبه‌های برتر را به خود اختصاص می‌دهند، لزوما به برترین رکوردها دست‌نیافته‌اند، کافی است برنامه منظم‌تری نسبت به سایرین داشته باشید تا نتیجه‌ای بهتر از آنها در انتظارتان باشد.

اطمینان از برتری برنامه مطالعه و درسی شما نسبت به سایر شرکت‌کنندگان آزمون، می‌تواند خارق‌العاده‌ای به شما بدهد تا با آرامش و اطمینان خاطر بیشتری قدم به عرصه رقابت علمی بگذارید.

تا دیرنشده ساعت خود را کوک کرده و دفتر برنامه‌ریزی‌تان را باز کنید؛ چیزی به پایان مسیر نمانده است.

لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=68081

این خبر را به اشتراک بگذارید :