رئیس اداره بازرسی و ارزیابی و مشاور بانوان و خانواده دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: عوامل قلبی و عروقی مهمترین تهدیدکننده سلامت زنان گیلانی است.

به گزارش پیک دانشجو اختر خوشدل به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان اظهار داشت: زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند و اهمیت سلامت زنان و ارتقای سلامت آنان ارتقای سلامت نسل آینده را تامین می سازد.

رئیس اداره بازرسی و ارزیابی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه نظام‌های سلامت مهمترین برنامه‌های خود را مبتنی بر سلامت خانواده و سلامت زنان ارائه می‌دهند، گفت: سلامت زنان محور سلامت خانواده محسوب می‌شود.

مشاور بانوان و خانواده رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: امسال هفته ملی سلامت زنان با اجرای برنامه کشوری پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر (NCD)که شامل بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت و سرطان است همزمان شده است.

وی با اشاره به اینکه سیاست‌های ابلاغی سلامت و تاکید بر بندهای ۱ و ۴ و ۱۲ سیاست‌های کلی خانواده، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مورد توجه ویژه است گفت: در هفته ملی سلامت زنان از ۲۴ تا ۳۰   مهرماه با هدف حساس سازی و اطلاع رسانی در زمینه مهمترین اولویت‌های سلامت زنان، شعار “سلامت زنان ، خانواده سالم، جامعه پویا” برگزیده شد.

خوشدل با بیان اینکه آموزش‌های لازم جهت ارتقاء سلامت زنان زیر نظر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اجرا می‌شود، اعلام کرد: همه واحدهای ارائه خدمت در مراکز خدمات جامعه سلامت شهری و روستایی براساس جمعیت تحت پوشش در نزدیکترین محل زندگی افراد به ارائه آموزش می‌پردازند.

رئیس اداره بازرسی و ارزیابی بر عملکرد و پاسخگویی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: برای هر فرد، ضمن آموزش، مراقبت در زمینه تغذیه سالم و فعالیت جسمانی مناسب و عدم مصرف دخانیات و تشخیص زودهنگام بیماری‌ها به‌صورت چهره به چهره صورت گرفته و فرم مراقبتی تکمیل و در سامانه ثبت می‌شود.

خوشدل از تشکیل ۲۶ هزار پرونده مراقبتی سلامت بانوان در سال ۹۴ خبر داد و گفت: پرونده مراقبتی سلامت بانوان در رده سنی میانسال در سطح استان تشکیل شد و روند پذیرش و ثبت اطلاعات همچنان توسط مراقبین سلامت در حال انجام است.

وی با بیان اینکه استان گیلان از نظر پوشش مراقبتی به کل جامعه در وضعیت مطلوبی قرار دارد، تصریح کرد: در حوزه خدمت به بانوان در جایگاه بالایی قرار داریم و اطلاعات جمع آوری و ثبت شده توسط مراقبان سلامت در حال ورود و ثبت در سامانه یکپارچه بهداشت(سامانه سیب) است.

رئیس اداره بازرسی و ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار کرد: همه افراد در قالب گروه‌های سنی براساس فرم‌های مراقبتی مختص به خود تحت مراقبت و متعاقباً دریافت خدمات بهینه قرار می‌گیرند.

مشاور بانوان و خانواده رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه خدمات در قالب تن سنجی و تغذیه و فعالیت‌های جسمانی و مصرف دخانیات و الکل و ارزیابی روانشناختی ارائه می‌شود خاطرنشان کرد: در صورت لزوم، پس از بررسی و نیاز به درمان به سطح ۲ (متخصص) ارجاع می‌شود.

وی با بیان اینکه عوامل قلبی عروقی از مهم‌ترین بیماری‌های تهدید کننده سلامت زنان در گیلان به شمار می‌رود، افزود: افزایش کلسترول و تری گلیسیرید خون و بیماری دیابت و فشارخون بالا و سیگار و چاقی از عوامل مستعد کننده بیماری‌های قلبی و عروقی است.

مشاور امور بانوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: بر اساس سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر که بر کاهش عوامل خطرساز بیماری‌های قلبی و عروقی به‌عنوان مهمترین عامل مرگ ومیر زنان ۳۰ تا ۷۰ سال تاکید دارد، تروبج شیوه زندگی سالم و انجام مراقبت‌های ادغام یافته سلامت میانسالان در اولویت قرار دارد.

خوشدل با بیان اینکه در کارگروه سلامت امنیت غذایی کشور معاینات زنان شاغل در حال تدوین و اجرایی شدن است اعلام کرد: معاینات و آموزش کارکنان مدارس مروج سلامت در گیلان انجام شد و مراقبت‌های آن در حال پیگیری است که در آینده درسطح تمام مشاغل استان اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در هفته سلامت زنان انجام معاینات رایگان کارگران زن بر اساس فرم ارزیابی دوره‌ای سلامت زنان ایران در کارخانجات و کارگاه‌های سطح استان انجام می شود افزود: انعکاس مطالب آموزشی و خبری از طریق صدا و سیما و خبرگزاری‌ها و پخش بسته‌های آموزشی و ایراد سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه از اقدامات هفته سلامت زنان جهت اطلاع رسانی است./تسنیم

لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=66047

این خبر را به اشتراک بگذارید :