در نشست مشترک رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان گیلان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ، مسائل رفاهی دانشجویان دانشگاه های استان گیلان مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس دانشگاه گیلان در این نشست با اشاره به وظایف تعیین شده در برنامه پنجم توسعه کشور در جهت واگذاری خدمات دانشجویی دانشگاه ها به بخش های خصوصی گفت : برون سپاری خدمات دانشجویی و واگذاری امور تغذیه و اسکان دانشجویان به بخش های خصوصی مطابق برنامه پنجم باعث افزایش توان دانشگاه ها و تمرکز بیشتر ظرفیت های دانشگاهی بر مأموریت های اصلی دانشگاه ها یعنی آموزش و پژوهشی خواهد بود . 

دکتر حاتم زاده افزود : البته این برون سپاری ها بایستی با برنامه ریزی و مدیریت درست و مطابق تکالیف تعیین شده در برنامه پنجم باشد و به گونه ای باشد که این برون سپاری باعث بهبود کیفیت خدمات به دانشجویان شود . وی ادامه داد : صندوق رفاه دانشجویان تاکنون حمایت های خوبی از دانشجویان دانشگاه ها داشته است و لازم است که نقش حمایتی از دانشجویان افزایش یابد . 

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم نیز با استماع مسائل ، مشکلات و پیشنهادات مسئولین مراکز آموزش عالی استان اظهار داشت : سیاست اصلی وزارت علوم ، دولت و مجلس شورای اسلامی بر حمایت از جمعیت حدود چهارمیلیون نفری دانشجویی کشور به عنوان قشر نخبه و تأثیر گذار جامعه است و تلاش می شود تا این عزیزان در طی دوران تحصیل خود دغدغه کمتری از لحاظ شهریه های تحصیلی ، اسکان ، تغذیه و هزینه های تحصیلی داشته باشند .

مهندس کیوان مرادیان به تعامل خوب کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و صندوق رفاه وزارت علوم اشاره کرد و گفت: نمایندگان محترم مجلس به ویژه کمیسیون آموزش و تحقیقات با  اهداف و وظایف صندوق رفاه مشترکات زیادی دارد که همان کاهش دغدغه های دانشجویان و خانواده آنان در طی دوران تحصیل است . 

مهندس مرادیان در پاسخ به موضوعات مطرح شده از سوی دبیر منطقه هفت دانشگاه های آزاد اسلامی گفت : رویکرد صندوق رفاه کمک و حمایت از تمام دانشجویان کشور است و دانشجویان دانشگاه آزاد نیز مشمول این کمک ها می شوند . وی اظهار داشت : از ده ماه گذشته کمک قابل توجهی به دانشگاه آزاد اسلامی شده است که در اختیار سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی قرار داده شد تا در قالب های تعیین شده برای کمک به دانشجویان واحدهای دانشگاه  آزاد قرار گیرد .

رئیس صندوق رفاه دانشجویان در بخش دیگری از سخنانش گفت اگر چه مسائل اقتصادی کشور در سال جاری مشکلات و محدودیت هایی را برای صندوق رفاه داشته است ولی با لطف خدا و اهتمام دولت و مجلس و برنامه ریزی مناسب برای منابع صندوق ، کمک های این صندوق نسبت به سال گذشته کاهش نیافته است . وی گفت : در سال جاری هیچ مرکز آموزش عالی اعم دولتی یا غیر دولتی کمتر از سال گذشته اعتبارات یارانه ای نمی گیرد ، مگر آنکه دانشجویان این مراکز کمتر شده باشد .


مهندس مرادیان با اشاره با اقدامات صندوق مرتبط با اقتصاد مقاومتی گفت : استفاده از بخش خصوصی توانمند برای واگذاری خدمات خوابگاهی از جمله مواردی است که کمک زیادی می کند تا دانشگاه ها ظرفیت های خود را در بخش آموزش و پژوهش انجام داده و مصروف اسکان دانشجویان نشود و از سوی دیگر خدمات اسکان دانشجویان با کیفیت بهتری صورت گیرد . وی از تصمیمات دولت و برنامه های صندوق برای ارائه تسهیلات ۴ درصد به خوابگاه سازان خبر داد و گفت : ساز و کار ارائه این تسهیلات مشخص شده است و هماهنگی های لازم با دولت و بانک مرکز انجام شده است وراهکار های اجرایی مشخص شده است . وی ادامه داد : قرار شده است تا مبلغ ۱۶۰ میلیارد تومان با مدیریت صندوق رفاه برای تسهیلات مورد نیاز خوابگاه سازان در نظر گرفته شود . وی افزود : در همین رابطه نیز  کارگروه ساماندهی خوابگاه های دانشجویی در استانداری ها شکل گرفته و این کارگروه از سوی وزیر کشور به استانداری ها ابلاغ شده است . در این کارگروه نماینده مسکن و شهرسازی ، سرپرستان بانک های استانی ، روسای دانشگاه های مادر استان ، شهرداران و فرمانداران ، اوقاف و امور خیریه و نماینده خیرین استان حضور دارند.


مهندس مرادیان در پاسخ به سئوالات و پیشنهادات مطرح شده از سوی تعدادی از روسای مراکز آموزش عالی مبنی بر مشکلی که دانشجویان در معرفی ضامن برای دریافت وام دارند گفت : صندوق رفاه بیش از ۲۲۰۰ مرکز آموزش عالی دولتی و غیر دولتی را  اعم از مراکز و واحدهای دانشگاه های آزاد ، پیام نور ، فنی و حرفه ای و غیر انتقاعی تحت حمایت دارد. لذا منابع صندوق به صورت وام های مختلف در اختیار دانشجویان سراسر کشور قرار می گیرد و بازگشت این وام ها برای تداوم این فعالیت های حمایتی ضروری است .

وی افزود اگر چه در بازپرد

کلیدواژه ها :
لینک کوتاه خبر: http://peykedaneshjoo.ir/?p=5550

این خبر را به اشتراک بگذارید :